Bayburt Portalı

Bayburt Üniversitesi Bayburtlu Âlimleri Tanıtmaya Devam Ediyor

Reklam
Bayburt Üniversitesi Bayburtlu Âlimleri Tanıtmaya Devam Ediyor

Bayburt Üniversitesi Bayburt Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAKÜTAM)  Bayburt kültürüne hizmet etmeye devam ediyor. Bayburt Üniversitesi Yayınları’nın 10. BAKÜTAM’ın ise 5. kitabı olan “Bayburtlu Bir Âlim, Ekmelüddin Bâbertî ve Kelâm İlmindeki Yeri” adlı eser ilim dünyamıza kazandırıldı.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Üniversitesinde göreve başladıktan bu güne Bayburt’un kültürel ve tarihi dokusuna önem verdiklerini ve bu konuda çalışmalar yaptıklarını belirterek  “ Bayburt’umuzun kadim güzelliklerini bilim dünyasına kazandırmak için kurmuş olduğumuz Bayburt Üniversitesi Bayburt Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’miz (BAKÜTAM) çalışmalarına devam ediyor. Bu gaye kapsamında merkezimiz aracılığıyla daha önce Ekmelledin Bâbertî’yi Keşif Yolunda (1. Ekmeleddin Bâbertî Sempozyumu), Bayburtlu Ağlar İrşâdî Baba Yusuf ile Zeliha, Bayburtlu Zihni Divanı, Bayburt Nüfus Defterleri -1835-1848) gibi güzide eserleri yayınladık. Bayburt Üniversitesi olarak şehrimizin değerlerini, kültürünü ve tarihini araştırmak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için özverili çalışmalara öncülük etmeye devam edeceğiz. Ekmelledin Bâbertî hakkındaki bu kıymetli eseri hazırlayan Dr. Kadir Recep Muhammed’i ve Bayburt Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanlarını Bayburt Üniversitesi adına kutlar, eserin ilim âlemine ve Bayburt’umuza ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Yazar Dr. Kadir Recep Muhammed, eserin bilim hayatına kazandırılmasında her türlü desteği veren Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’a ve Bayburt Üniversitesi Bayburt Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne teşekkürlerini ileterek çalışmanın önemli bir boşluğu dolduracağını ve kelâm düşüncesinin anlaşılmasına katkı yapacağını dile getirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ