Bayburt Portalı

Düello

Önder Eryılmaz

Önder Eryılmaz

Türkiye Selçuklu Devleti Sultanı 2. Kılıçarslan devlet topraklarını 11 evladı arasında paylaştırmış. Konya’ya veliaht olarak 2. Gıyaseddin Keyhüsrev’i bırakmıştı. Henüz Sultan 2. Kılıçarslan hayattayken evlatları arasında taht kavgası başlamıştı.

1192 senesinde 2. Kılıçarslan en fazla kıymet verdiği evladı 1. Gıyaseddin Keyhüsrev Selçuklu tahtına çıktı .Tahta çıkınca bütün kardeşleri karşı geldi. En tehlikeli olan kardeşi Kutbeddin Melikşah Kayseri’deki kardeşi Nursultan Şah’ı hileyle öldürdükten sonra dönemin sevilen alimlerinden birini öldürtmüş bununla da yetinmeyip cesedini köpeklere parçalatmıştır. Bu hareketi Kayseri şehrinde büyük tepkiye yol açmış ve halk tarafından linç edilerek öldürülmüştür.

Bundan sonra bütün kardeşleri birleşerek Rükneddin Süleyman Şahı tahta geçiriyorlar. 1. Gıyaseddin Keyhüsrev  abisine karşı koyamayarak tahtı bırakmak zorunda kaldı. Bundan sonra Anadoludaki bütün kardeşlerini tek tek dolaşıyor. Hepsi valiliklerini makamlarını ısrarla kendisine bırakmayı teklif ediyorsa da kabul etmeyip Karadeniz üzerinden İstanbul’a gidiyor. Böylelikle evlatları İzzeddin ve Alaaddinle beraber 4. Haçlı Seferine kadar sürecek olan İstanbul macerası başlıyor.

Bizans imparatoruyla sarayda oturup sohbet ettikleri bir günde bir Frenk soylusu bağıra çağıra içeri giriyor ve Bizans imparatoruna sövmeye hakaret etmeye başlıyor. İmparator sesini çıkarmıyor. Gıyaseddin Keyhüsrev dayanamayıp bu ne kadar edepsiz küstah birisi, kimdir bu adam diyor. Keyhüsrevin kendisine küstah terbiyesiz dediğini duyan Frenk, sultana sövmeye başlıyor. Bunun üzerine Gıyaseddin Keyhüsrev ayağa kalkarak Frenk’i tek yumrukta yere indiriyor. Baygın haldeyken karga tulumba uzaklaştırıyorlar Frenk’i.

Ertesi gün sultan sarayın bahçesinde öfkesinden küplere binmiş halde imparator gelince şunları söylüyor. “Bana bak imparator. Kader beni talihsiz bir şekilde buraya düşürmüş olabilir. Fakat benim bir Şelçuklu sultanı olduğumu unutma. Dün o Frenk bana hakaret ettiği halde sesini çıkarmadın. Eğer kardeşlerim öğrenecek olursa bunu sana ağır ödetirler. Şimdi senden bir istirhamım olacak  ”İmparator “Elbette buyurun” der. Gıyaseddin Keyhüsrev  “Frenk ile benim için bir mübareze bir vuruşma ayarlayacaksın. Onunla meydanda teke tek dövüşeceğiz. ”der. Bu sözler üzerine imparatorun beyninde şimşekler çakmaya başlar. Bunu kabul edemeyeceğini eğer kendisine bir zarar gelirse Rükneddin Süleymanşah’a bunu izah edemeyeceğini söyleyerek karşı çıkar. Gıyaseddin Keyhüsrev bunun bir onur meselesi olduğunu söyler ve eğer isteğini yerine getirmezse intihar edeceğini beyan eder. İmparator istemeyerek de olsa sultanın istediğini yerini getirir ve bir Frenk’le sultan arasında bir mübareze ayarlar. Frenk de büyük bir gururla sultanla teke tek vuruşmayı kabul eder.

Ertesi gün düello başlıyor. Bir tarafta Sultan 1. Gıyaseddin Keyhüsrev diğer yanda Frenk. Etrafta bu heyecanlı düelloyu seyretmek için gelen meraklı halk. Çoğunu Frenklerin oluşturduğu büyük bir kalabalık Frenk’i destekliyor. İmparator ve adamları ise Sultanı destekliyor. Diğer İstanbul halkı sukünetini koruyarak bekliyor. Ve mübareze başlıyor. Frenk at üzerinde bir iki hamle yapıyor sultan başarıyla savunuyor. Hamle yapma sırası Keyhüsrev’e geliyor. Gürzüyle tek vuruşta Frenki yere seriyor. Frenk ölünce ahali taşkınlık çıkarmak istiyor. İmparatorun askerleri müsaade etmiyor ve öfkeli kalabalık dağıtılıyor.

Bu olaydan sonra Bizans imparatoru bir an önce Keyhüsrevden kurtulması gerektiği fikrine kapılıyor. 4. Haçlı seferi bahane oluyor. Kendisini evlendirerek İznik’e kayın pederinin yanına gönderiyor.

İşte böyle. Selçuklu sultanı olarak devletinin izzeti nefsine yakışır şekilde onurunu koruyor. Yanına oğulları Alaaddin Keykubad ve İzzeddin Keykavusu alıp içi rahat bir şekilde İznik’e gidiyor zaten kısa zaman sonra abisi ölünce tahta yeğeni küçük Şehzade Kılıçarslan oturduğunu haber alınca Konya’ya yürüyor ve yeğeni özür dileyerek tahtı kendisine terk ediyor…

önder_eryılmaz Düello nder ery lmaz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Düello - 6 Haziran 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ