Bayburt Portalı

Şaşkuni Baba Anıldı

 

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneğinin (Bay-Der) düzenlediği “Dil Sultanlarımız” programında bu hafta ölüm yıldönümü olan Şaşkuni Baba anıldı.

Programın açılışında Bay-Der Başkanı Fatih Dündar, “Bayburt şairler otağı, Bayburt aşıklar diyarıdır. Acısı, sevdası, hasreti duygulara tercüman olan bu topraklar Zihnileri, Celalileri, İrşadileri, Hicranileri bağrında beslemiş topraklardır. Bazı İnsanlar vardır içlerinde dünya saklıdır, bazı insanlar vardır içinde kainatı taşır. Tanısanız da anlayamazsınız bu insanları… Anlamak için sevda pınarından aşk’a kanmak gerek…

Elindekinin kıymetini kaybettikten sonra anlamak, elindeyken görememek, bilememek ne hazindir.

Bu hafta ölümünün 13. yıldönümünde Bayburt’un bu değerlerinden Arif Nevzat Karaoğlu yani mahlasıyla Şaşkuni Baba’yı rahmetle anıyoruz.” İfadelerine yer vererek Şaşkuni Baba’nın hayatı özetlendi.

Programda Aşık Süphani tarafından ustası Şaşkuni Baba’nın eserleri seslendirildi. Naci Ahıskalıoğlu ve Kurban Çil tarafından Şaşkuni’ye ait şiirlerin yanı sıra programda Mehmet Öksüzer tarafından bestelenen Şaşkuni eseri de seslendirildi. Araştırmacı Tarihçi Yazar Veysel Gider ve Sezai Karaoğlu tarafından Şaşkuni hatıraları anlatıldı. Aşık Visali ve Şair Yusuf Malkoç’un Şaşkuni için yazdıkları şiirlerin de okunduğu program Aşık Süphani’nin ustasına irticalen söylediği methiye ile sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ