Aksaray Üniversitesi’nden verimlilik başarısı

Aksaray Üniversitesi’nden verimlilik başarısı

ABONE OL
11.01.2021 15:00
Aksaray Üniversitesi’nden verimlilik başarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aksaray Üniversitesi(ASÜ), verimlilik ve akademik yayın organlarında rakiplerini geride bırakıp üst sıralarda kendisine yer buldu.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Türkiye Bilim Raporunu yayımladı. Hazırlanan raporda Aksaray Üniversitesi (ASÜ), “Süperstar Araştırmacılara” sahip olma yönüyle ikinci grup üniversiteler arasında yer alırken, akademik verimlilik ve araştırmacıların yayın oranlarında ise kendisi ile yaşıt üniversiteler arasında, pek çok köklü üniversiteyi geride bırakarak üst basamaklarda bulunuyor.  

Raporda, yükseköğretim politikalarının doğru şekilde belirlenmesi için durum tespitinin çok boyutlu şekilde yapılması, bilimsel kapasitenin geliştirilmesi, bilim insanlarının niteliğinin arttırılması, uluslararası akademi arenasında Türkiye’nin konumunun iyileştirilmesi hususları üzerinde duruluyor ve bunların sağlanabilmesi için sorunların doğru tespit edilmesi ve doğru yol haritalarının oluşturulmasının önemine dikkat çekiliyor. Zengin akademik yayın verileri kullanılarak Türkiye’deki üniversitelerin ve akademisyenlerin detaylı analizlerinin yer aldığı çalışmada, alanının en iyi dergilerinde yayın yapan araştırmacılar “Süperstar Araştırmacılar” olarak adlandırılıyor.

Türkiye Bilim Raporuna göre ASÜ, Süperstar Araştırmacılara sahip olma yönüyle dikkat çeken bir başarıya sahip. Bu noktada ASÜ, ikinci grup üniversiteler arasında yer alıyor. Öte yandan, Üniversiteler Bazında Akademik Verimlilik ve Araştırmacıların Yayın Yapma Oranında ise yüzde 31.4 ile kendi yaşıtları arasında üst basamaklarda bulunuyor. 

Rapor, farklı başlıklar altında ele alınan hususlara dair kapsamlı değerlendirmeler ve çözüm önerilerini de kapsıyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.