Fener Rum Patriği, Tirilye’de denizden haç çıkarttı!

Fener Rum Patriği, Tirilye’de denizden haç çıkarttı!

ABONE OL
19.01.2021 18:43
Fener Rum Patriği, Tirilye’de denizden haç çıkarttı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fener Rum Patrikhanesi tarafından Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Tirilye Mahallesi’nde ilki 2019 yılında organize edilen kutsal haçın denize atılarak suların kutsanması töreni, bu yıl üçüncü kez düzenlendi. Deniz suyu sıcaklığının ekside olması dolayısıyla bu yıl kutsal haç, denize giren olmayınca iple bağlanarak denize bırakıldı.

BURSA (İGFA) – Hıristiyan inancına göre Hz. İsa’nın Ürdün Nehri’nde vaftiz edilişinin anısına “kutsal haçın denize atılarak suların kutsanması” töreni Mudanya’nın Tirilye Mahallesi sahilinde gerçekleştirildi.

Tarihi olay için Ukrayna Başkonsolosu Dr. Sergiy Revenko ve ailesi ile İtalya Metropoliti ve ailesi ile Ortodoks ve Rum cemaatinden kısıtlı bir kesim törene katılırken, pandemi dolayısıyla Yunanistan’daki kardeş şehir Nea Moudania ve Rafina ilçelerinden katılım sağlayamadı.

Tirilye’deki ilk etkinlik Rumların mübadele ile gidişinden sonrasında Taş Mektep’te kalan 1927 yılına kadar Dar’ül Eytam öğrencilerinin yemekhanesi olarak kullanılan ve 2008 yılına kadar da Tirilyelilere sinema ve düğün salonu olarak hizmet veren şimdiki Tirilye Kültür Merkezi olan Aziz Vasil Kilisesi’nde gerçekleşti. Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği 4 saatlik ayin sonrasında Tirilye İskelesi’ne Mudanya Bandosu’nun şarkı ve marşlarıyla mahallenin ana caddesinde yürüyerek geçen heyet, burada denize haç atma töreni yaptı. Patrik Bartholomeos, kutsal haç çıkarma ayininde suya giren olmayınca, iple bağlanan haç denize bırakıp bir süre sonra geri çekti. Program, Fener Rum Patrikhanesi’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.