Havaların soğuması işitme kaybını tetikleyebilir

Havaların soğuması işitme kaybını tetikleyebilir

ABONE OL
11.01.2021 11:16
Havaların soğuması işitme kaybını tetikleyebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Havaların soğumasıyla birlikte çocuklarda işitme kaybı sorunlarının artış gösterdiğine dikkat çeken Odyolog Seda Başkurt, soğuk mevsimlerde çocuğunuzdaki kulak ağrısının önemsenmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığı artan ve okul çağından önce neredeyse her çocukta görülebilen kulak iltihabı rahatsızlıkları, erken müdahale edilmediği takdirde geçici işitme kayıplarına sebep olabiliyor.

May İşitme Cihazları Eğitim Sorumlusu Odyolog Seda Başkurt da bu konuda ebeveynleri uyararak, çocuklarındaki kulak ağrısının mutlaka dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Başkurt, “Kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının artması orta kulak iltihabının görülme sıklığını da arttırmaktadır” dedi.  İşitme kayıplarının bebeklik çağından itibaren izlenmesi gerektiğini anlatan Başkurt, “İşitme kaybı olan çocuk çevredeki seslere ilgisizmiş gibi görünebilir, okulda zorlanır, konuşurken insanların dudaklarını takip etme davranışları gösterir. Çocukta görülen işitme kaybı doğuştan meydana gelebileceği gibi doğumdan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Doğuştan meydana gelen işitme kayıpları sıklıkla daha erken fark edilmekle birlikte, tek kulakta meydana gelen işitme kayıpları çift kulakta oluşan işitme kayıplarına göre daha geç fark edilebilmektedir” dedi. Odyolog Başkurt, tedavi edilmeyen işitme kayıplarının çocukların dil gelişimini ve okul başarısını olumsuz yönde etkileyeceğini kaydetti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.