Kayseri’de Büyükkılıç’tan ‘mezarlık’ açıklaması

Kayseri’de Büyükkılıç’tan ‘mezarlık’ açıklaması

ABONE OL
20.01.2021 16:32
Kayseri’de Büyükkılıç’tan ‘mezarlık’ açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Kayseri’de ihtiyaç olduğunda hiçbir zaman ‘Mezarlık yok’ denilmedi. Defin hizmetleriyle ilgili cenaze levazımatı konusunda bir kuruş alınmaz” dedi.

KAYSERİ (İGFA) – Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, mezarlıklar ve defin hizmetleriyle ilgili spekülatif açıklamalara yönelik kamuoyunu bilgilendirdi. Başkan Büyükkılıç, gerek Kayseri Büyükşehir Belediyesi, gerekse ilçe belediyelerinin yapmış olduğu mezarlık ve defin hizmetleri konusundaki çalışmaların her zaman takdire şayan olduğunu söyledi.  Cenaze hizmetleri konusunda son günlerde gündeme getirilen iddiaları “şık” bulmadığını kaydeden Başkan Büyükkılıç, “İnsan eliyle yapılan hatalar olur mu olabilir, Allah’a şükür ciddi manada, bilinçli olarak herhangi bir hata yapılması da beklenemez, çünkü ölüsüne saygı duymayan dirisine saygı duymaz” dedi. Büyükkılıç, kamuoyundaki spekülatif söylemler karşısındaki açıklamasında, defin hizmetleri ve cenaze levazımatı konusunda bir kuruş ücretin alınmadığını belirterek şu görüşlere yer verdi:

“Defin edilmek üzere zuhur eden cenazeler sonrasında merkezde 200 TL’den başlayan değişik fiyatlar söz konusu, çevre ilçelerimizde de mezarlık ihtiyacı olduğunda bedava mezarlıklar da söz konusu. Ama ‘daha sonraki süreçte kullanacağım’ mantığı içerisinde önceden mezar almaya çalışan ve ihtiyacı böylece zorlayıp, gereksiz, bir bakıma beklemeyi sağlayan mantık içerisindeki yaklaşımlara da fazla fırsat vermemek amacıyla ister istemez meclis kararıyla bir fiyat konulmaktadır. Bu bölgesine, yerine göre değişik fiyatlar içeriyor, ekstrem bir mantık ile az sayıdaki belirli yerlerdeki rakamları ön plana çıkartarak, insanların zihinlerini bulandırmanın manası yok. Bedava deyince ‘bana 10 tane mezar ayır’ diyor, 10 ona 20 ona her yer mezarlık olur, içinde definin olmadığı boş mezarlıklar silsilesi oluşur, bunları da önlemek bizim görevimiz. İhtiyaç olduğu zaman mezarlık yok denilmedi, denmez de.”

Mezar yeri üzerinden satış yolu ile “rant” elde etmek isteyenlere de şahit olduklarını dile getiren Başkan Büyükkılıç, buna da müsaade etmeyerek kişiler arası mezar yeri devrine izin vermediklerini ve değişik nedenlerle mezar yerini satmak isteyenlerden mezar yerlerini belediyenin satın aldığını kaydetti. Başkan Büyükkılıç, 4 bin mezar yerinin hazır olduğunu ve 3 ayrı mezarlıkta yeni mezar yerlerinin yapılmasına yönelik yoğun bir çalışmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.