Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kıraathane Söyleşileri’ne Mustafa Hilmi Dülger konuk oldu
  • Bayburt Portalı
  • İGF
  • Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kıraathane Söyleşileri’ne Mustafa Hilmi Dülger konuk oldu

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kıraathane Söyleşileri’ne Mustafa Hilmi Dülger konuk oldu

ABONE OL
08.01.2021 15:43
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kıraathane Söyleşileri’ne Mustafa Hilmi Dülger konuk oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KİYÜ Kıraathane Söyleşileri’nin 18’ncisi, AK Parti Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger’in konuşmacı olarak katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar moderatörlüğünde online gerçekleşen söyleşi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’un açılış konuşmalarıyla başladı. Rektör Karacoşkun, iki yıldır kesintisiz devam eden Kıraathane Söyleşileri’nin 18. programında, Milletvekili Dülger’in katılımlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kilis Milletvekili M. Hilmi Dülger, göç dendiği zaman bir yerden başka bir yere gitmenin akla geldiğini belirterek 17. yüzyıldan itibaren sanayileşmenin etkisiyle Avrupa’da ve diğer coğrafyalarda göçler olduğunu, bu göçlerle birlikte birçok sorunun da ortaya çıktığını dile getirdi. Türkiye’de ise tarihin her döneminde insan hareketi olduğunu belirterek bu göçlerin özellikle 1950’den sonra tarımdan makineleşmeye geçmenin etkisiyle şehirlere akın olduğunu belirtti.

AK Parti Kilis Milletvekili Dülger, Kilis ilinin de son zamanlarda özellikle dış göçlerden etkilendiğini, Kilis’in hemen yanı başında yer alan komşularından çok sayıda göç aldığını, bu durumun da eğitimden, güvenliğe şehrin her alanında sorunları arttırdığını; çarpık şehirleşmenin ortaya çıktığını, her ne olursa olsun şehirlerin doğal yapısının korunmasının gerektiğini vurguladı.

Söyleşinin devamında M. Hilmi Dülger, hayalindeki yerleşim alanının daha çok tarım alanlarının dışında kalan yerlerde olması gerektiğini belirtti. Gençlerimize ve çocuklarımıza şehir hatıralarını yaşatmak gerektiğini ifade ederek şehirdeki eski yerleşim alanlarındaki kültürel değerlerin bozulmalarına ve yok olmalarına çok üzüldüğünü, şehirleşmenin daha çok yatay olması gerektiğini ifade etti.

Söyleşi, Mustafa Hilmi Dülger’in sunumundan sonra gerçekleştirilen soru-cevap bölümü ile sona erdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.