Küfe mesleğinin son temsilcisi!

Küfe mesleğinin son temsilcisi!

ABONE OL
26.01.2021 14:17
Küfe mesleğinin son temsilcisi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa’da İznik Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen “Yaşayan İznik Hazineleri” belgeselleri kapsamında Küfe Ustası Hakkı Ateş’in hayatı ve zanaatı ele alındı.

BURSA (İGFA) – Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının ustaları ile mesleklerinde yarım asrı devirmiş kişilerin hayatları İznik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Biriminin “Yaşayan İznik Hazineleri” projesi kapsamında belgeselleştiriliyor. Bu kapsamda dördüncü belgesel filmi, İznik’e bağlı Sansarak Mahallesi’nde ikamet eden 76 yaşındaki Hakkı Ateş (76) ile yaptı. Küfe sanatı ile bu alanda bölgenin ve İznik’in tek ustası olan Ateş’in hayatı ve zanaatı ele alındı.

1945 yılında İznik’e bağlı Sansarak Mahallesi’nde dünyaya gelen Hakkı Ateş konuşmasında “14 yaşında başladım bu mesleğe. Tam 62 yıldır küfe yapıyorum. Bizler bu meslekle büyüdük, büyüttük. Üç oğlumu üç kızımı bu meslek ile everdim, baş göz ettim” dedi.

Küfe yapımının inceliklerini paylaşan Hakkı Ateş (76), “Eskiden küfeler ile zeytin toplanır, bu küfelerin içinde sofralık zeytinler yapılırdı. Hayvanlara yemler bu küfeler ile verilir, fırından ekmekler yine bu küfelere çıkarılırdı. Günümüzde ise artık bunlar bitti. Çoğunlukla aksesuar ve dekor olarak kullanılıyor. Ben bu mesleği severek yapıyorum. Sanatın kötüsü olmaz. Gün gelir işsiz kalırsınız, elinizde bir sanatınız olduğu takdirde işsiz kalsanız da üreterek kazanç sağlayabilirsiniz. Gençlere tavsiyem elinizde bir sanatınız olsun” dedi.

Hatırlanacağı gibi, İznik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi “Yaşayan İznik Hazineleri” belgesellerinin ilkini 75 yıllık fıçı ustası İsmail Alkış ile gerçekleştirmiş, İnikli Mahallesi’nde ikamet eden 20 yıldır bastonculuk ile uğraşan Şükrü Kaya ile ikinci röportajını yapmıştı. Dünyaca ünlü Müşküle İğne Oyaları ise üçüncü belgesel olmuştu.

1611659343254 – Bayburt Portalı

1611659343263 – Bayburt Portalı

1611659402424 – Bayburt Portalı

1611659402420 – Bayburt Portalı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.