Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne yeni bölümler açılacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne yeni bölümler açılacak

ABONE OL
14.01.2021 13:39
Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne yeni bölümler açılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malatyalı gazetecileri Turgut Özal Üniversitesi’nde ağırlayan Rektör Aysun Bay Karabulut, üniversiteye yeni bölümler açarak, kurumu layık olduğu yere getireceklerini söyledi.

Malatya (İGF)- 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bu yıl ilk defa, COVID-19 tedbirleri kapsamında Malatya Turgut Özal Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa basın kuruluşlarının temsilcileri, gazeteciler, yazarlar ve üniversite senatosu katıldı.

Sözlerine, Diyarbakır Lice’de teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Malatyalı Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Çelik’e rahmet dileyerek başlayan Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, etkin, tarafsız ve dürüst olarak insanları bilgilendirme görevini yerine getirebilen medyanın varlığını ‘olmazsa olmaz’ diyerek niteledi.

Gazetecilerin birçok anlamda toplumun sözlerle ifade edemediğini yazdığını kaydeden Karabulut, eleştirilerin de kendilerini pozitif motive ettiğini söyledi. 

MTÜ’nün kurulduğu ilk günden itibaren kalite bilinci ile öğrenci, personel ve paydaşlarının görüşlerini alarak eğitim-öğretim, araştırma, yönetim ve toplum yararına hizmetler başlığında sunmuş olduğu çalışmaları yürüttüğünü belirten Prof. Dr. Karabulut,  “2020 yılı itibarı ile akademik personelimiz, kurulduğumuz 2018 yılına göre yüzde 160 artış sağladı. Uzaktan eğitim faaliyetlerimiz henüz 5 aylık bir üniversite iken başladı. Üniversitemiz; geliştireceği ve uygulayacağı projelerle ulusal ve uluslararası marka bir üniversite olacak” dedi.

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner de Avukat Hayrettin Abacı’nın 1960 yılında yazmış olduğu bir yazıya değinirken, “Yazılarda ve çıkardığı halkın derdi gazetesinde şunlar yazar; Malatya’ya, Malatya’nın ve bölgenin ihtiyacını karşılayacak bir üniversite kurulmalıdır. 7 yıl boyunca üniversite kurulması yönünde öncülük yapar. Bakıyor bu çalışmalar olmuyor, 1967 yılında bir dernek kurar; Malatya üniversite kurma ve yaşatma derneği. Bu dernek ile 7 yıl mücadele eder, 1974 yılında rahmetli İsmet Paşa’nın vefatı ile, Malatya İnönü Üniversitesinin kurulmasının temellerini atar. O dönemdeki gazeteci üstadlarımızın verdiği mücadele sonucunda Malatya İnönü Üniversitesi doğmuştur” dedi.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE TALEBİ

Güner şu şekilde konuştu, “Biz de Malatya Gazeteciler Cemiyeti olarak  o üstadlarımızın yaptıklarından hareketle Malatya’ya ikinci üniversitenin kurulmasını istedik. Bu üniversitenin adının Turgut Özal Üniversitesi olmasını talep ettik. Turgut Özal ismi toplumun her kesiminde Malatyalılar tarafından hemen kabul gördü. Turgut Özal Üniversitenin bugün geldiği seviyeyi gördükten sonra da daha mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Malatya basını olarak Üniversitemizin daha da yükselerek layık olduğu yere gelmesi en büyük dileğimizdir.”

unnamed%20(1)(5) – Bayburt Portalı

unnamed%20(3)(3) – Bayburt Portalı

unnamed%20(2)(3) – Bayburt Portalı

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.