Mardin’de ilk kapalı artroskopik ameliyat

Mardin’de ilk kapalı artroskopik ameliyat

ABONE OL
18.01.2021 12:23
Mardin’de ilk kapalı artroskopik ameliyat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mardin Devlet Hastanesi’nde ilk defa tendon sorununa yönelik kapalı artroskopik ameliyat gerçekleşti

Şehmus EDİS (Mardin Haber)
Mardin Devlet Hastanesi’nde ayak bileğindeki ağrılardan dolayı hastaneye başvuran Gülseren Bilbay(55), ilk defa gerçekleştirilen ayak bileği (Tibialis Posterior) tendoskopisi ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Uzmanı Dr. Caner Çitak, artroskopik uygulamaların diz, omuz, kalça ve ayak bileği gibi bölgelerde, özellikle eklem temelli hastalıkların tanı ve tedavisi için kullanılan kapalı bir cerrahi uygulama yöntemi olduğunu hatırlattı.

 Artroskopi uygulamaları ucunda görüntüleme mekanizması yani optik kamera ve ışık bulunan artroskop ile gerçekleştirdiğini belirten Çitak, ” Tibialis Posterior Tendon, aşil tendonuyla birlikte ayak bileğinde ağrıya neden olan en sık tendon kaynaklı ağrı nedenidir. Tibialis posterior tendon sorunları sıklıkla 40 yaşından büyük kadınlarda görülür. Hipertansiyon, şeker hastalığı, ayak bileği çevresine uygulanan enjeksiyonlar, bazı romatizmal hastalıklar ve travmalara bağlı olarak tendon hasarı oluşur “dedi

Mevcut tedaviler ile geçmeyen kronik ağrılarda ise uygun hastalarda cerrahi tedavi tercih edilebildiğini ifade eden Çitak,  Gülseren Bilbay’ın ameliyatını ayak bileğinin arka iç kısmından yaptıkları 2 adet 7-8 mm’lik insizyonlarla kamera kullanılarak başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini, iyileşme sürecinin yaklaşık 6-8 hafta olduğunu söyledi.

Gülseren Bilbay da sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.