Nevşehir’de patatesler depoda kaldı (Özel Haber)

Nevşehir’de patatesler depoda kaldı (Özel Haber)

ABONE OL
18.01.2021 14:22
Nevşehir’de patatesler depoda kaldı (Özel Haber)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’deki patates ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Nevşehir’de, alıcı bulamayan üreticilerin patatesleri depoda kaldı.

Veysel KILIÇ (Nevşehir Kent Haber Gazetesi)

Nevşehir’deki patates üreticileri kayadan oyma doğal soğuk hava depolarında muhafaza ettikleri tonlarca patatesi elden çıkarmak için akla karayı seçiyor.

Son aylarda neredeyse tüm sevkiyatın durduğunu üretici çiftçiler, bir yıllık emeklerinin boşa gittiğini ve patatesin ayaklar altında olduğunu kaydetti. Alım gücü bahane edilerek patatesin kilogram fiyatını tüccarların 50 kuruş olarak belirlediğini öne süren çiftçiler, yetkilerin bu duruma biran önce el atmasını istedi. 

Bir kilogram patatesin toprağa ekilme maliyetinin 80 kuruş olduğunu kaydeden Ürgüp Şahinefendi Köyü çiftçilerinden Coşkun Pehlivan, her şeye aşırı zam geldiğini belirterek, “Gübresi, mazotu, tohumu, elektriği, suyu derken maliyetler aldı başını gitti. Tüm bunların üstüne birde tüccarların fiyat kırpması eklenince iyice çiftçinin beli büküldü. Para eder beklentisi ile depolarda gözümüz gibi baktığımız mahsulümüz, çürüyüp gidecek” dedi.

Nevşehir’de Ziraat Odası, Tarım İl Müdürlükleri, kooperatifler ile çiftçinin yanında olan tüm kurum ve kuruluşlar bu konuda artık elini taşın altına biran önce koyması gerektiğini ifade eden yine çiftçilerinden Nihat İncesu ise, gelecek yıllarda patates eken çiftçinin olmayacağını iddia etti. “Kendi kendini kurtaramayan bir ürünü artık çiftçi ne eker, ne de diker” diyen İncesu, çiftçinin artık dayanacak gücü kalmadığını söyledi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.