Prof. Dr. Ortaylı ‘bir ömür nasıl yaşanır’ı anlattı

Prof. Dr. Ortaylı ‘bir ömür nasıl yaşanır’ı anlattı

ABONE OL
26.01.2021 10:19
Prof. Dr. Ortaylı ‘bir ömür nasıl yaşanır’ı anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin düzenlediği “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” isimli çevrim içi konferansa katılan Türk tarihçi, akademisyen, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, bilgi ve tavsiyelerle akademisyen ve öğrencilere rehber oldu.

SİVAS (İGFA) – Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin çevrim içi konferansına katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, dil eğitimi konusunda akademisyenler ve öğrencilere mesajlar verdi. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yüksel ile öğretim elemanı Dr. Buket Çelik’in moderatörlüğündeki “Bir ömür nasıl yaşanır?” adlı konferansa katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkçeyi iyi bilen, Türkçe düşünen, hele Osmanlıca strüktürü kavrayanın Latince’yi daha iyi öğrenebileceğini öne sürerek, dil eğitimi ile ilgili bilgiler paylaştı.

“Önce sevdiğiniz dilden başlayın” diyen Prof. Dr. Ortaylı, “Vaktinizi değerlendirmek ve sıkıntılardan kurtulmak için lisan eğitimi almanız gerekiyor. Muhtelif diller öğrenebilirsiniz. İngilizceyi sevmiyorsanız sevebileceğiniz dille başlayın” dedi. El yazısını da geliştirmelerini isteyen  Prof. Dr. Ortaylı, “Bilgisayarla her yere gidemezsin. Doktorun röntgen cihazıyla gidememesi gibi. İyi Tabip, dağda bile teşhis koyan adamdır. Sizin her yerde laboratuvar ve röntgen cihazı bulmanız diye bir şey söz konusu değil. MR’sız da bir şeyleri bilmek zorundasınız bazen. Bunun gibi sizin de yazmanız gerekiyor” dedi.

Çevrim içi konferansa katılan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ise, bu tür etkinlikleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirterek, bu kapsamda ömrümüzü daha verimli, üretken kılabilmek adına hayat deneyimlerinden hareketle aktarılacak bilgi ve tavsiyelerin akademisyenler ve öğrenciler için kılavuz olacağını söyledi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.