Sağlık-Sen’den acı şiddet raporu

Sağlık-Sen’den acı şiddet raporu

ABONE OL
17.01.2021 16:47
Sağlık-Sen’den acı şiddet raporu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık-Sen’in hazırladığı Sağlıkta Şiddet Raporu çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıktı.

İSTANBUL (İGFA) – Sağlık-Sen’in resmi internet sitesinden de paylaştığı ve geride bıraktığımız 2020 yılının temmuz ile aralık aylarını kapsayan Sağlıkta Şiddet Raporu’nda, sağlık çalışanlarının sadece Koronavirüs pandemisiyle değil aynı zamanda şiddetle de mücadele ettiği ifade edildi.

Yaklaşık 6 aylık süreçte, 117 şiddet olayının yaşandığına değinilen raporda, 361 saldırganın darp ettiği 231 sağlık emekçisinin şiddet kurbanı olduğu belirtilirken, her şiddet olayında ortalama 3 saldırganın yer aldığı ortaya çıkarken, “Olayların 19’u sözlü, 94’ü fiili ve sözlü, 4’ü ise taciz şeklinde gerçekleşti. 117 şiddet olayının 41’inde hastalar, 51’inde hasta yakınları, 8’inde yöneticiler, 17 vakada ise kendini bilmez kimseler yer aldı” denildi.

Olaylar nedeniyle 82 kişi tutuklandı. Bir saldırgan bulunduğu kamu görevinden el çektirildi. 115 kişi ifadeleri alınıp serbest bırakıldı, 160 saldırgan hakkında hiçbir işlem yapılmadı. 3’ü hakkında da yakalama kararı verildi.

Sağlık-Sen Genel Başkan Semih Durmuş, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda Nisan 2020’de çıkartılan yasada asıl amacın şiddeti önleyecek tedbirlerin hayata geçirilmesi olduğunu söyledi.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.