Sağlıksız hava ortamı, çalışan verimliliğini düşürüyor

Sağlıksız hava ortamı, çalışan verimliliğini düşürüyor

ABONE OL
16.01.2021 13:36
Sağlıksız hava ortamı, çalışan verimliliğini düşürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma ortamlarındaki hava kalitesinin insan sağlığı üzerinde ciddi etkileri olduğu, sağlıksız hava ortamının beyin fonksiyonlarını etkilediği ve çalışan verimliliğini düşürdüğü ortaya çıktı.

BURSA (İGFA) – Pandemi sürecini yaşadığımız bu kış aylarında kapalı ortamda geçirdiğimiz vakit artarken, bulunduğumuz ortamı havalandırma süremiz de havaların soğuması nedeniyle kısaldı. Soluduğumuz havanın kalitesinin sağlığımız açısından büyük önem taşıdığını artık bilmeyenimiz yok. Yapılan araştırmalar boyutları 2,5 mikrondan küçük havadaki kirleticilerin uzun dönemde kişilerin bilişsel fonksiyonları etkilediğini, hafıza kaybı ve Alzheimer hastalıklarını hızlandırdığını göstermektedir.

Froumann Yönetim Kurulu Başkanı Burak Yakupoğlu, çalışma ortamlarındaki hava kalitesinin insan sağlığı üzerinde ciddi etkileri olduğunu, sağlıksız hava ortamının çalışan verimliliğini düşürdüğünü söyledi. “Çalışan verimliliği şirketlerin başarısını doğrudan etkileyen bir faktör olduğu için ofis ortamlarındaki hava kalitesinin Çevre Koruma Ajansı (EPA)’nın belirlediği değerlerde tutulması gerekiyor” dedi.  Yakupoğlu kalitesiz ortam havası nedeniyle ofis çalışanları arasında virüslerin çok daha hızlı yayıldığını aktardı.

Çalışan kesimin gün içerisinde en çok ofislerde zaman geçirdiğini ifade eden Yakupoğlu, “Bu nedenle ofislerin her açıdan çalışanlar için en sağlıklı şekilde dizayn edilmesi önem taşıyor. Ama en önemli konu çalışma ortamındaki havanın kalitesi, ne kadar sağlıklı olduğu. Yapılan bilimsel araştırmalar hava kalitesinin bağlı olduğu PM 2,5 partikül miktarının yüksek olması durumunda buna maruziyetin uzun vadede beyin yapısını değiştirdiğini ve hafıza kaybını hızlandırdığını belirtiyor. Kısa vadede ise ofis ortamındaki kalitesiz hava ortamının, insanlar üzerinde baş ağrısı, bulantı, halsizlik, konsantrasyon kaybı, isteksizlik ve sürekli yorgun hissetme gibi etkileri olduğunu vurguluyor” dedi.

Havayı nefes hizasından çekerek filtre edebilme özelliğiyle de “dünyada ilk” olan Froumann’ın bulunduğu her yerde “güvenli nefes alanı” oluşturarak, kaliteli havayı artık güvenle solumanın mümkün olduğunu belirten Yakupoğlu, geliştirdikleri cihazların bu özelliği ile ofis, ev ve kamuya açık alanlar için de umut olduğunu vurguladı.   

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.