Sivas’ın Kale hayali gerçek oluyor

Sivas’ın Kale hayali gerçek oluyor

ABONE OL
08.01.2021 15:43
Sivas’ın Kale hayali gerçek oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivas’ın Kale hayali gerçek oluyor. Şehrin turizmini geliştirmek amacıyla belediye öncülüğünde başlatılan projede çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda projenin ilk etabı gün yüzüne çıkmaya başladı.

Ulu Cami ve Gök Medreseyi bütünleştirecek olan projede arkeolojik kazı çalışmaları için sezon sona ererken mimari yapılarda ise çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda; kütüphane, 2 adet arasta ve dükkân, yöresel yemek atölyesi, tarihi çarşı ve müzik atölyesi binaları taş yapı olarak yapıldı. Mevcuttaki üç konağın restore edildiği alanda ayrıca 4 adet yeni konak yapımı da tamamlandı.
 
1. etabın yüzde 90 oranında tamamlandığı proje içerisinde; el sanatları çarşısı, bedestenler, butik oteller ve hamam bulunuyor. Konak mimarisi şeklinde inşa edilecek olan yapılarla bir Sivas Mahallesi oluşturulacak proje, şehrin turizmine büyük katkı sağlayacak.

Proje kapsamında 83 adet günübirlik yapı, 19 adet sosyo-kültürel tesis olmak üzere toplamda 102 adet bina inşa edilecek. 37 bin m2 alana sahip projenin, 13 bin 500 m2’si inşaat alanı olurken 24 bin m2’lik kısmı ise yeşil alan olacak.

Proje kapsamında başka bir alana taşınarak yıkım işlemi tamamlanan Selçuk Ortaokulu’nun bulunduğu bölge ise üstü yeşil alan altı  ise 2 katlı kapalı otopark olarak düzenlenecek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.