Sivas’ta öğretmen odaları yenileniyor

Sivas’ta öğretmen odaları yenileniyor

ABONE OL
08.01.2021 15:42
Sivas’ta öğretmen odaları yenileniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı, Sivas’ta eğitim altyapısının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Sivas merkez ve ilçelerde okulların öğretmen odalarının yenilenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’yla işbirliği protokolü imzalandı.

Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulunan Sivas Valisi Salih Ayhan ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Milli Eğitim Bakanlığı’nda 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Örnek Öğretmenler Odası Standartlarının Yükseltilmesine İlişkin Hazırlanan İşbirliği protokol programına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un katımıyla yapılan programda; Milli Eğitim Bakanlığı, Sivas İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi arasında, 70’i merkez, 70’i ilçede olmak üzere Sivas genelindeki 140 okulda öğretmen odalarının standartlarının yükseltilmesine yönelik protokol imzalandı.

İŞLEVSEL HALE GELECEK

Yapılan protokolle; Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği örnek öğretmen odaları konseptine uygun olarak, il merkezinde Sivas Belediyesi, ilçelerde ise İl Özel İdaresi katkıları ve  İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde öğretmen odalarının daha işlevsel, nezih ve kullanışlı hale getirilmesi sağlanacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen standartlar doğrultusunda revize edilecek öğretmen odalarının çalışmalarına hazırlanan takvim planı dâhilinde başlanacak.

DÖRT DUVARDAN OLUŞAN MEKAN DEĞİL

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı konuşmada; öğretmen odalarının dört duvardan oluşan mekânlar değil, kurumsal kimliğin yeşerdiği, aitlik hissiyatının güçlendiği, ekip olma anlayışının geliştiği ortamlar olduğunu ifade ederek,” Buralarda yeni fikirlerin üretilmesi, dostlukların, meslek dayanışmasının gelişmesi en büyük beklentimiz.” dedi.

MESLEK LİSELERİ DESTEK VERECEK

Bakan Selçuk, çalışmaya, ildeki meslek liselerinin de malzeme, materyal ve tasarım konusunda katkı sağlayacağını belirterek, bunun kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. Öğretmenler odası tasarımlarının ciddi bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade eden Selçuk, odalarda ayarlanabilir sehpalar, ortopedik koltuklar, çay makineleri, mikrodalga fırının yanı sıra toplantılar için teknik araçların bulunacağını anlattı.

PROJE TÜM İLLERE YAYILACAK

Bakan Selçuk, “Öğretmen odasında ayrım olmaz çünkü hepimiz çocuklar için çalışıyoruz. Bizim en büyük sermayemiz şefkatimiz, merhametimiz ve çocuklarımıza yönelik gösterdiğimiz sevgidir. Bunun için de öğretmenlerimizin rahatlaması, zihninin huzurlu olması lazım. Tabii ki bütün öğretmenlerimiz bu standartlardaki öğretmen odalarına bugün kavuşsun. Bunun için imkânlar ölçüsünde çalışıyoruz. Beklentimiz Sivas’ta kalmayıp daha çok ilimizde bu tür projeleri, belediyelerimizle, valiliklerimizle yapmak. Bununla ilgili müjdeleri bekliyoruz” dedi

VALİ AYHAN’DAN SELÇUK’A TEŞEKKÜR

Vali Salih Ayhan ise tasarım beceri atölyeleri ile çocuk kütüphaneleri kurulması, müzelerde etkinlikler düzenlenmesi gibi faaliyetlerle eğitimin sadece sınıflarda değil her ortamda sürdürülmesi için gayret ettiklerini belirtti.

Vali Salih Ayhan, ilimizde eğitim altyapısını güçlendirmek için hazırlanan projelere bir yenisinin daha eklendiğini ifade ederek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başta olmak üzere öğretmen odalarının yenilenmesine katkı sunacak olan kurumlarımız Sivas İl Özel İdaresi ile Sivas Belediyesine desteklerinden dolayı teşekkür etti. “Her şey gelecek nesilleri yetiştiren eğitimcilerimiz için” ifadelerini kullanan Vali Salih Ayhan, “Her daim toplumun gelişmesinde ve gelecek nesillerin yetiştirilmesinde görev alan öğretmenlerimiz, COVID-19 salgın döneminde de büyük fedakârlık gösteriyorlar. Yaptığımız protokolle belirlenen okullarımızda öğretmen odaları revize edilerek yeni standarta kavuşmuş olacak” dedi.

140 okuldaki öğretmen odalarının zamanın ruhuna uygun düzenleneceğini söyleyen Ayhan, ihtiyacı olan diğer okulları da tespit ettiklerini, onlarla ilgili de çalışma yürüteceklerini dile getirdi. Ayhan, eğitimin sadece MEB’in sorumluluğunda olmadığını, buna herkesin el birliğiyle katkı sunması gerektiğini söyledi.

Programa Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanısıra Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, İnşaat Emlak Dairesi Başkanı Umut Gür ve Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı katıldı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.