Soğuk alerjisine dikkat

Soğuk alerjisine dikkat

ABONE OL
12.01.2021 09:33
Soğuk alerjisine dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alerji ve Astım Derneği Başkanı ve Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, soğuk havalarda görülebilen ve ciddi sonuçlar doğuran soğuk alerjisine karşı vatandaşları uyardı.

Alerji ve Astım Derneği Başkanı ve Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, soğuk alerjisi olarak bilinen soğuk ürtiker hakkında uyardı.

Soğuk havalarda görülebilen ve ciddi sonuçlar doğurabilecek “soğuk alerjisi”nin çocuklarda en sık görülen bir cilt hastalığı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ahmet Akçay, cildin hava sıcaklığında ani bir düşüşle birlikte vücutta baş göstereceğini söyledi. Soğuğa maruz kalan cilt bölgesinde kaşıntılı lekelerin oluştuğunu belirten Prof. Dr. Akçay, kişiden kişiye farklılık gösteren hastalıkla ilgili bayılmaya, kalp çarpıntısına ve gövdenin şişmesine neden olabilen tüm tepkilerin soğuk alerjisinin şiddetli reaksiyonlarından biri olduğunu kaydetti.  Özellikle soğuk suda yüzme, bilinç bulanıklığı, tansiyon düşmesine ve şuur kaybına neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Akçay, alerjiden korunma yollarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Cildinizi soğuktan veya ani sıcaklık değişimlerinden koruyun. Yüzmeye gidecekseniz eğer önce elinizi suya daldırın ve vücudunuzu suya alıştırın. Boğazınızın şişmesini önlemek için buz gibi içeceklerden ve yiyeceklerden kaçının. Doktorunuz bir epinefrin oto enjektörü reçete ettiyse, ciddi reaksiyonları önlemek için yanınızda bulundurun ve bu ilacın son kullanma tarihine dikkat edin. Ameliyat olacaksanız, soğuk ürtikeriniz hakkında önceden cerrahınızla konuşun”.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.