Su ürünleri ihracatın yıldızı oldu

Su ürünleri ihracatın yıldızı oldu

ABONE OL
18.01.2021 11:48
Su ürünleri ihracatın yıldızı oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, 2000’li yılların başından itibaren Türkiye’de ihracatın yıldız sektörlerinden biri oldu.

İZMİR (İGFA) – Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği,  2019 yılı sonunda gerçekleştirdiği 2,5 milyar dolarlık ihracat tutarıyla 2023 yılı ihracat hedeflerini ilk yakalayan sektör konumuna geldi. Birlik, 2020 yılında da 984 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin bu dönemde gerçekleştirdiği 2,4 milyar dolarlık su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatına yüzde 41’lik katkı sağladı.

Türkiye’nin yeni dönemde ihracatta öncelikli ülkeler olarak belirlediği, Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan pazarları başta olmak üzere, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Japonya, Brezilya ve Afrika ülkeleri sektörün hedef pazarları konumunda.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhr. Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, COVID-19 virüsü nedeniyle ihracatta duraklama yaşasalar da pandeminin etkilerini pek çok sektöre göre daha az hissettiklerini söyledi.

Türkiye’de kadının iş hayatına daha fazla katkı koyması gerektiğinin altını çizen Girit, kadın istihdamının artması için de devletin teşvik edici olmasının önemine değindi.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.