Burun kanamaları

Yayınlama: 21.09.2016
A+
A-

Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır. Ancak bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici boyuttadır. Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.

Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir.

Arka burun kanamaları, burun boşluğunun genize açıldığı arka kısımdan olan kanamadır. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur.

Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.

Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipi bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler ya da travma geçirmiş kişilerdir. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır.

Bu amaçla burun içi nemlendirici kremler kullanılabilir. Günde üç defa kullanılması önerilir. Özellikle gece yatmadan önce kullanılması önemlidir.

Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin faydası vardır.

BURUN KANAMALARININ DURDURULMASI

Burun kanaması varsa şunları uygulayınız:

Burunun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız.

Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırın.

En az 5 dakika bu şekilde bekleyiniz.

Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturmanız yada başınız daha yukarda uzanmanınız önerilir.

Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz.

KANAMA DURDUKTAN SONRA YENİDEN KANAMAYI ÖNLEMEK

Sümkürmemeye dikkat ediniz.

Yerden ağır bir şey kaldırmak ya da buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız.

Başınızı mutlaka göğsünüzden daha yukarda tutmaya çalışınız.

TEKRAR KANAMA OLURSA

Burun içindeki tüm pıhtıları hafifçe sümkürerek temizleyiniz.

Günde 3 kez her iki burun deliğine dekonjestan (tıkanıklık giderici) burun spreyi sıkınız. Bu ilaçların toplamda 5 günden fazla kullanılmaması gerekmektedir.

Eğer kanama varsa burun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız. Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırın ve an az 5 dakika bu şekilde bekleyiniz.

Kanamanın bu şekilde durmaması halinde tıbbi yardım arayınız.

NE ZAMAN TIBBİ YARDIM ARAMAK VEYA DOKTORA BAŞVURMAK GEREKİR?

Eğer kanama durmuyorsa veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa;

Eğer kanama nedeniyle yorgunluk, bitkinlik, baş dönmesi ve halsizlik hissediliyorsa.

Eğer kanamanız burun önüne kanamadan çok boğaz arkasına doğru oluyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Burun kanaması geçiren kişilerin istirahat etmeleri gerekir. Yorucu işlerden kaçınmak, bol su ve sıvı almak, stresle mücadele, hipertansiyon başta olmak üzere kalp damar sistemi ile ilgili hastalığı varsa tedavisini aksatmadan sürdürmesi, sıcak ve baharatlı gıda maddeleri tüketmemesi, sıcak suyla duş almamak, sauna ve hamam benzeri sıcak ortamlardan kaçınmak kanamanın tekrarlamaması açısından yararlı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Yazarın Son Yazıları
16.08.2016
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.