Rabiatul Adeviyye’nin Kan Kardeşleri

Yayınlama: 16.08.2013
A+
A-

Her şey Arap baharı ile başladı. Sivil halkın diktatörlerden kurtuluş çabasını engelleyemeyen ABD ve batı dünyası daha sonra güya demokrasi ilkeleri adına Arap baharının destekleyicilerinden oldular.

Mısırda ilk kez meşru bir seçim yapıldı. Mısır ilk kez seçimle iş başı yapan bir cumhurbaşkanı tarafından yönetilmeye başladı. Derken, 2006 Pensylvania’da ki ABD Harp Akademisi 11 sayfalık demokrasi savunucusu tezi yazan Sisi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirerek darbe yaptı.

Peki bu gün Mısırın kurtuluşu simgesi haline gelen Adeviyye Meydanı’nda neler oluyor?

Tüm dünyanın gözleri önünde cinayetler işleniyor. İnsanlar hastaneler ve camiler yakılıyor. Bir komutan keskin nişancılarını tebrik ediyor, alınlarından öpüyor. Çünkü bu ateş rastgele açılmış, halkı caydırıcı bir ateş değil. O açılan ateşle ihvanın evlatları (ihvan liderlerinden Biltacının kızı esma- Mursi’nin Basın Danışmanı Abdulaziz’in kızı Habibe ve iki çocuğu) ile vahşeti tarihe kaydeden gazeteciler hayatını kaybettiler.

Darbeci Sisi tüm bunları yaparken finansörlüğünü 12 milyar dolar yardım kararı alan Kuveyt, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri üstlenirken, siyasi boşluğunu ise darbeye, darbe demeyi çıkarlarına aykırı gören ABD doldurdu.

Mısır’da ordu, Sisi’nin verdiği emirleri yerine getirerek, yaşanan olaylara henüz darbe diyemeyen ABD ve Batı Dünyası’nın sömürü düzenleri devam etsin diye kendi oluşum ilkelerini çiğneyerek ve sessiz kalarak, bazı Arap ülkeleri ise finansal destek sağlayarak eli kanlı Sisi’nin kan kardeşleri olmuşlardır.

ABD ve batı dünyası menfaatleri söz konusu olunca Irak’ta olduğu gibi dikdatörü örnek göstererek de işgal girişimleri başlatabilir, seçimle başa gelen birine darbe yapılmasına sessiz kalarak ta…

İnsan hakları, demokrasi ve cumhuriyet kavramları sömürü imparatorluğunu gizlemek için kullanılan, sömürü ülkelerine göre içi boş, istenilen şekilde doldurulabilecek, işgal altında ki ülkelere göre ise hayat-memat meselesi olarak dikte edilmiş kavramlardır.

Darbenin yanında olanlar ve darbeye sessiz kalanlar tüm dünyaya karşı insanlık söylemlerindeki inandırıcılıklarını kaybetmişlerdir. Adalet  Mısır’daki vahşetin de, bu cinayetlere sessiz kalanlarında cezasını verecektir.

Gerçek Mısır Halkı’na ve şehitlerine selam olsun…

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.