Bu Ramazanı da sevgiyle kuşatalım

Yayınlama: 02.05.2020
A+
A-

Bismillah…

Çocukken öğretildi bize; başlarken ‘Bismillah’ ile başlamak. Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun ‘Dede Korkut’ şiirinde söylediği gibi;

Şol gökleri kaldıranın

Donatarak dolduranın

Ol deyince olduranın

Doksan dokuz adıyla…

 

Haydi Bismillah… diyerek çıkıyorum ben de bu yola…

Yeni bir ailem var şimdi hem de doğup büyüdüğüm yer olan Bayburt’ta. Sizlerle güzel bir yolculuğa başlıyorum. Burada sizlerle olmak, mutluluğumun kat kat artmasına vesile oldu. Demem o ki yuvamda olmak benim için çok değerli. Siz de benim küçük dünyama hoş geldiniz safalar getirdiniz.

 

Yüreğimiz buruk…

Gönlümüzün hüzünlü olduğu bu günlerde, çok şükür yeniden kavuştuk 11 aydan daha hayırlı olan Ramazan ayına. Salgın dolayısıyla alınan tedbirler gereği evlerimizde geçiyoruz bu yıl. Her ramazanda yaptığımız; birlikte kurduğumuz iftar sofralarına, birlikte kıldığımız teravih namazlarına, iftara yarım saat kala beklediğimiz pide kuyruklarına, mukabelelere, sohbetlere bu sene ara vermek zorunda kaldık. Bunları geçmiş yıllarda yaşarken sıradan geliyordu belki de bize ancak ne büyük bir nimet olduğunu şimdi anlıyoruz. Meğer rahatça hareket etmek, dışarıya özgürce çıkabilmek, birlikte vakit geçirebilmek ne büyük nimetmiş.

 

Yaşadığımız hiçbir ramazan bu kadar mahzun bu kadar öksüz geçmemişti sanırım. Şimdilerde camilerimiz ıssız iftarlarımız sessiz… İçimiz buruk bu Ramazan’da. Hepimiz hayatımızda bir gün mutlaka nerde o eski ramazanlar demişizdir. Beterin beteri varmış derler ya şu an tam da bunu yaşıyoruz. Belki birçok şeyin kıymetini anlamak için bize fırsattır bu günler. Öyle güzel bir dinimiz var ki komşumuz açken tok yatmamak emredilmiş. Zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde işinden olan, ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan kardeşlerimizin yanında olmanın tam sırası.  Yardımlaşmanın, paylaşmanın, belki de hiç olmadığımız kadar omuz omuza olmanın tam zamanı.

 

Küçücük bir virüsün milyonları etkilediği, hayatımızı eve sığdırdığı, fedakârlık yapmak zorunda bıraktığı bu günleri fırsata çevirmeliyiz. Fırsat bu fırsattır sevdiklerimize sevgimizi belli edelim, küslüklerimizi bitirelim. Haydi şimdi alın elinize telefonu sevdiklerinizi arayın onlara sevdiğinizi söyleyin, kırgın olduklarınızı arayın kaybeden siz olamayacaksınız emin olun. Tüm bunları yapmak için yarın çok geç olabilir. Sabrın ve şükrün en yoğun yaşandığı Ramazan ayını yaşıyoruz. Sabredin ve rahatlıkla nefes aldığınız için Allah’a şükredin.

 

Bu karantina günleri elbet geçecek. O özlediğimiz güzel ramazanlara yeniden kavuşacağız. İnşallah yeniden camilerimiz dolacak, yeniden sofralarımız şenlenecek. Yeter ki tedbirlere uyalım… o zaman iki bayramı birden yaşarız. Bu fırsattan sevdiklerimizi de kendimizi de mahrum bırakmayalım. Ramazanlar öksüz kalmasın. Sevgiyle kuşattığımız nice Ramazanlara.

Evde kalın

Sevgiyle kalın.

Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 16 Yorum
 1. Neslibir dedi ki:

  Yüreğine ve kalemine sağlık …

  1. Elif Çil dedi ki:

   Çok teşekkur ederim

 2. Orhan Yavuz dedi ki:

  Elif Bayburt’ta geçirdiğim 1 yılımın içinde geçirdiğim Ramazan ayını hatırlattın bana. Güzel yüreğine sağlık.

  1. Elif Çil dedi ki:

   Ne mutlu bana cok teşekkur ederim

 3. Orhan dedi ki:

  Yüreğine sağlık …

  1. Elif Çil dedi ki:

   Cok teşekkur ederim

 4. İSMAİL AKTAŞ dedi ki:

  Çok güzel anlatmışsın kardeşim yüreyine sağlık allah utandırmasın başarılarının devamını dilerim tebrikler hayırlı ramazanlar selâmlar sevgiler saygılar

  1. Elif Çil dedi ki:

   Cok cok teşekkur ediyorum Allah razı olsun saygı benden abim hayırlı ramazanlar

 5. Melek dedi ki:

  Yüreğine ve kalemine sağlık , gönlümüzdeki duaya tercüman oldun..

  1. Elif Çil dedi ki:

   Çok teşekkur ederim canım benim ne mutlu bana benim gibi düşünen gönüldaşlarım var oldugu için ☺️☺️

 6. Nurgul dedi ki:

  Maşşallah kardeşime….eline niyetine saglik

  1. Elif Çil dedi ki:

   Cok teşekkur ederim canımıniçi

 7. Eflatun dedi ki:

  Güzel yüreğine eline sağlık

  1. Elif Çil dedi ki:

   Cok cok teşekkur ederim

 8. Recai dedi ki:

  Hayırlı olsun Elif kardeş

  1. Elif Çil dedi ki:

   Cok teşekkurler