Barış Pınarı Operasyonu ve sonuçları

Yayınlama: 10.10.2019
A+
A-

Türkiye Fırat’ın doğusuna büyük bir operasyon için harekete geçti. Bu operasyonun gerçekleşmesi esnasında olabilecek muhtemel problemleri dikkate almak gerekir.
Bunlara sırasıyla bakalım:

1- Bu operasyon görünürde PYD/PKK yapılanmasını bertaraf etmek için olsa da esasen , ABD’nin özel kuvvetleri Blackwater ve bu kuvvetlerin eğittiği 60 bin kişilik bir milis kuvvete karşı yapılacaktır.
2- Bu operasyon esnasında özellikle ABD askerlerinin elinde tutuklu (!) bulunan İŞİD ve buna benzer yapılanmalar direkt, Türk Ordusunun karşısına muhalif bir kuvvet olarak çıkacaktır.
3- Yine ABD, bu operasyondan sonra bölgede istediği kaosu oluşturabilirse bölgeye uluslararası gücü de arkasına alarak girecektir.
4- ABD bu kaosu; Türkiye, Irak, İran ve Avrupa ülkelerinde, İŞİD militanlarıyla yapacaktır.
5- ABD ve Avrupa’da can yakan İŞİD militanlarınca saldırılar düzenlemesi ABD için çok zor değildir.
6- ABD Fırat’ın doğusunda bulunan hem petrol sahalarını hemde su kaynaklarını ve Suriye’nin elektriğini üreten bütün barajları PYD’nin kontrolünde kendine bağlamıştı.
7- ABD’nin asıl hedefi bölgede kalıcı olarak bulunma isteğidir. Bunun nedeni enerji kaynaklarına sahip olmak isteği kadar, Büyük İsrail’in de güvenliğini sağlamaktır.
8- ABD, İsrail’in güvenliği için gerekirse dünyayı ateşe verir. Ve bunu yaparken de hiçbir stratejiyi göz önünde bulundurmaz.
9 – Dikkat edilirse Trump’ın aldığı çekilme kararına en çok İngiltere ve Avrupa ülkeleri karşı cıktı. İsrail ise temkinli bir şekilde olayı izliyor. Çünkü bu plan zaten siyonist bir aklın oyunudur.
10 – Türk Ordusu her türlü riske rağmen başarılı olacaktır inşallah. Ancak Ordumuzun zafere doğru yürüdüğü anda, ABD istediği durum aleyhine dönerse, Trump’ın ifade ettiği kırmızı çizgisini geçmek olarak algılanıp, ABD Türkiye’nin karşısında stratejik değil de fiili olarak bulunacaktır.
11- Bu operasyonun diğer bir özelliği de Türkiye’nin eğittiği ÖSO ile ABD’nin eğittiği milis kuvvetler arasında olacaktır. Eğer bu operasyondan PYD güçlü çıkarsa olası federatif bir Kürt devleti kurulmuş olacak ve Suriye’nin kuzeyinde yeni bir devlet kurulmuş olacak.
Yani ABD , buradaki PYD ve bağlantılı yapılara şunu söyledi, savaşarak devletinizi kurun.

Yukarıda izah etmeye çalıştığım problemlerden dolayı Türkiye ne yapmalıdır?

1- Operasyon boyunca öncelikle Türk kamuoyu tek yumruk haline getirilmelidir.
2- Bu operasyonun her aşamasında Rusya, IRAN ve Suriye ile temasta bulunmalıdır.
3- Suriye’nin toprak bütünlüğü bu operasyonun birinci önceliği olduğunu her noktada deklare etmelidir.
4- Kendisiyle savaşan Özgür Suriye Ordusunun en başından beri savunduğum gibi Suriye’nin resmi ordusuyla birleştirmesi gerekir.
5- Bu operasyonun hiç bir noktasında ülkemizde veya Suriye’de bulunan Kürt kardeşlerimiz ile bir sürtüşme ortamı oluşturmamalıdır.
Amacımız, ABD ve siyonist yapılanmayı ortadan kaldırmaktır.
6- Bu operasyondan önce mutlaka Süleyman şah karakolunun Suriye’ye taşınması gerekir.

7- Bu operasyonun ardından Suriye’deki iç savaşa son verilerek, Esed ile oturulup konuşulmalıdır. Adana protokolünü yürürlüğe koymamız gerekmektedir.
Esed, muhalif müslümanlara yaptığı zulmü durdurma sözü vermeli hapishanelerinde bulunan müslümanları serbest bırakmalıdır.
Suriye’nin inşasını Türkiye olarak üstlenmeliyiz ve Türkiye’deki mültecileri Suriye’ye geri göndermemiz gerekir.

Rabbim devlet ve Milletimizi korusun.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.