Koronavirüs’ün müsebbibi kim?

Yayınlama: 29.04.2020
A+
A-

Trump, Çin Virüsü olarak nitelendirdiği CORONA virüsünden dolayı özellikle Dünya Sağlık Örgütüne oldukça kızgın.
Trump, DSÖ’yü çok ciddi manada eleştiriyor. Eleştirisinde hiç de haksız değil. Çünkü DSÖ, corona virüsü ile ilgili verdiği kararlar son derece yetersiz ve geç kalınmış kararlardır.
DSÖ, Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da geçen yıl 1 Aralık’ta meydana gelen salgında süreci takip ettiğini açıklamasına rağmen, bu olayın bir salgın olduğuna dair kararını geç olarak ancak 11 Mart’ta alabilmiştir.
Bu süreç içerisinde de Çin’e gidiş gelişler ile ilgili yasaklayıcı hiçbir karar almamıştır.
Trump bu noktada DSÖ’yü sorumlu tutmaktadır. Eğer DSÖ, Çin ile ilgili seyahat yasağı şeklinde erken dönemde bir karar alsaydı virüs dünyaya yayılmayacaktı.
Trump’ın ısrarla istemesine rağmen DSÖ böyle bir kararı virüs bütün dünyaya yayıldıktan sonra alabilmişti.
O halde DSÖ neden böyle bir karar aldı? Bu olaya biraz daha yakından baktığımızda hiç de sürpriz olamayacak bir durumla karşılaşıyoruz.
2017’de DSÖ başkanı seçilen Tedros Adhonam Ghebyeresus, Bill Gates’in adamı olarak karşımıza çıkıyor.
Tedros, Etiyopya’da 2005-2012 yılları arasında sağlık bakanlığı, ardından 2012-2016 yıllarında Dışişleri Bakanı olarak görevlerde bulunmuştur.
Ancak 2009 – 2011 yılları arasında ise Bill & Malinda Gates Vakfı’na bağlı UNAIDS program koordinasyon başkanı olarak bu virüs programında yönetici olarak çalışmıştır.
Ayrıca Tedros’un siyaset yaptığı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi Partisi ise ABD tarafından kademeli olarak terör listesine alınmış olan sosyalist bir partiydi.
Böylesi bir partiden, Çin’in ve GATES’in yardımıyla 2017’de DSÖ’nün başına başkan olarak getirilmişti.
Tedros süreç içerisinde kendi efendilerine karşı görevlerini eksiksiz yerine getirmişti.
Konuyu özetleyecek olursam, benim şahsi kanaatim şudur. Bu virüs, ABD tarafından geliştirilerek Çin’e bir şekilde enfekte edildi. (Bununla ilgili yazıma sayfamdan bakabilirsiniz)
Trump’in istediği şuydu; virüs ile ilgili ilk vakalardan sonra Çin’e seyahat yasağı konulmasıydı, ancak DSÖ böyle bir karar almayınca virüs başta ABD olmak üzere pek çok noktaya enfekte edildi. Şimdi bütün dünyaya yayılmış durumdadır.
Bu işin baş müsebbibi ABD ve Çin’dir.
Bütün ülkeler bu iki ülke için tazminat davaları açabilir ve bu iki ülkeyi uluslararası mahkemelerde, LAHEY gibi yargılayabilirler.

Rabbim devletimizi milletimizi korusun.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.