Sungurlu’dan Mektup Var!..

Yayınlama: 20.10.2014
A+
A-

(BG) Eski Adalet – Milli Savunma Bakanımız Bayburt Aydıntepe doğumlu Gümüşhaneli Mahmut Oltan SUNGURLU, 04 Ekim (2014) Cumartesi günü başlayan (geçtiğimiz) Kurban Bayramı nedeniyle “Bayburt’a Mektup” adı altında bir yazı göndermişti.
Söz konusu mektubu kamuoyuna duyurabilmek için sıraya koyduksa bile, o sıradaki özel durumlar nedeniyle yayınını yapamadık; bu kere değerli hemşehrimizin duygu dolu mektubunu burada yayınlayarak, bu güzel duyguları Bayburtlular’la buluşturmak gereğini duymuş olduk..
Sayın Bakanımızın Bayburt’un İl olma döneminde bir Gümüşhaneli olarak sessiz kalmış olması durumu Bayburt’a en büyük yararlılığı olarak gösterilebilir.. Geçte olsa duygularını içeren yazıyı burada yayınlayıp, kendisine sağlıklı, başarılı, mutlu nice günler geçirmesini diliyor, Saygılarımızı sunuyorum.
Söz konusu yazı aynen aşağıdaki gibidir: 
Bayburt’a Mektup(*)
Mahmut Oltan SUNGURLU
Sevgili Bayburtlular,
Muhterem hemşerilerim, uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bu mektubu yazmak şimdi nasip oldu. Ancak geçen uzun zaman sebebi ile ve gençlerin birçoğu ile tanışmamış olduğum için önce kendimi yeniden tanıtayım.
Ben Mahmut Oltan SUNGURLU,
Gümüşhane Merkezden. Babamın Aydıntepe Nahiye müdürü ve vekaleten Bayburt Kaymakamlığı sebebi ile 4 yaşına kadar Bayburt’ta büyüdüm. Diğer benden büyük beş kardeşim de Aydıntepe’de büyüdüğü için Bayburt’la irtibatımız devam etti. Nitekim bir kız kardeşimi Aydıntepe’ye ere verdik. Çocukluk yıllarımda olduğu gibi gençliğimde de Bayburt’la ve Bayburtlular la yakınlığımız ve irtibatlarımız iki başlı devam etti. Daha sonra20 yıl müddetle Gümüşhane’de Avukat olarak çalıştım, Bayburt’u en iyi tanıyan birkaç kişiden biri artık bendim.
1983’de Anavatan Partisi’ni Bayburt dahil bütün İl’de teşkilatlandırdım. Seçimlerden önce ÖzAL ile Bayburt’ta mola verdik. Habersiz bir seyahatti. Buna rağmen çay içtiğimiz kahvenin camları kalabalıktan kırıldı. O gün ÖZAL’ın ilk televizyon konuşması vardı. Henüz televizyon her yerde bulunmuyordu. Sakin bir yer istedi. Osluk’ta konuşmasını ikiden ikiye dinledik. Tahmin ediyorum ki o günkü alaka Gümüşhane’ye ve Bayburt’a karşı kendisinde bir sevgi oluşturdu ve bu sevginin biz hep nimetlerini topladık.
1983 ve 1987’de sizin oylarınızla milletvekili seçildim. Adalet Bakanı olduğum bu dönemde Bayburt’un vilayetliği gerçekleşti. Bayburt rüyasına kavuştu fakat biz ayrı düştük.
Ben1999’a kadarmilletvekilliğine devam ettim. 1986’dan itibaren itibaren Adalet Bakanı ve Milli Savunma Bakanı olarak görev yaptım. Artık Bayburt bizden ayrılmıştı. Ben Bayburt’u temsil eden son Gümüşhaneli, değerli dostum Ülkü Bey Gümüşhane’yi temsil eden son Bayburtlu ve Bayburt’un ilk milletvekili idi.
Son yıllarda birkaç defa Bayburt’a ve Aydıntepe’ye uğradım.Ankara ve İstanbul’da bayburtlular’la beraberiz. Değerli milletvekilleri ve Belediye Başkanları ile görüşüyoruz. Gümüşhane’ye senede birkaç defa gidiyorsam da ne Gümüşhane’ye ne Bayburt’a olan özlemimi gideremiyorum.
Bu defa yeni mahalli seçimler ve Kurban Bayramını fırsat bildim. Mektupla da olsa hatır sormak, sohbet etmek, bayramınızı kutlamak iztedim.
Bu münasebetle ileriki günlerde görüşme dileği ile sizlerin aracılığı ile bütün Bayburtlular7ın bayramını kutlar,
Selam, sevgi ve saygılar sunarım.

Not: Ben Milletvekilliğim sona erdiğinde yaptığım çalışmaları da anlatan uzunca bir “Bayburt Mektup” adı altında bir yazı yazdım. Kimlere gönderdim hatırlayamıyorum.
Bilgisayarımda vardı. Tamirat sırasında kayboldu.

ADRES: Atatürk Bulvarı. 162/5 Çankaya – Ankara
TELEFON: (312) 4689141-4686406
(*) 26 Eylül 2014 Cuma günü elime geçti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.