2.Kalkınma Ajansları Konferansı Gaziantep’te Yapıldı

2.Kalkınma Ajansları Konferansı Gaziantep’te Yapıldı
Yayınlama: 21.04.2014
A+
A-

İlki 2012 yılında Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ev sahipliğinde Erzurum’da düzenlenen Kalkınma Ajansları Konferansı’nın ikincisi, 16-19 Nisan 2014 tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleştirildi. Organizasyon Komitesinde KUDAKA’da yer aldı.

Kalkınma ajansları hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bölgesel gelişme ile ilgili bilinç düzeyinin artırılması amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA)’nın ev sahipliğini yaptığı 2. Kalkınma Ajansları Konferansı, Zeugma Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen açılış programıyla başladı.

Açılış programının ardından, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan’ın moderatörlüğünde düzenlenen ‘Ajanslara Bakış’ konulu panele, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu konuşmacı olarak katıldı.

4 gün süresince 20 farklı oturumda panel, çalıştay gibi yöntemlerle düzenlenen programda; Sosyal Politikalar: İnsan Eksenli Planlama, Sosyal Girişimcilik, Sivil Toplum ve Bölgesel Gelişme, Bizden Renkler ve Geleceğe Bakış: Benim Ajansım oturumları KUDAKA tarafından yönetildi.

Bölgelerdeki inovatif uygulamaların sunulduğu “Bizden Renkler” oturumunda KUDAKA Genel Sekreteri Talha Bekir Özmen, bölgemizde ilgi gören yeni spor dallarından kar raftingini anlatan bir sunum yaptı. Katılımcılar tarafından ilgiyle izlenen sunum yoğun alkış aldı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise konferansın kapanış programında yaptığı açıklamada kalkınmanın yönetişimle artacağını belirterek, “Kalkınma Ajansları Türkiye’nin yeni bir tecrübesidir. Geçmişte sadece merkezde Ankara’da yapılan planlamayı aslında bütün Anadolu’ya yayan bu kurumsallaşmayı bu zihniyeti bütün toplumla paylaşan bir tecrübedir. Bu tecrübenin kendi içinde sürekli tartışarak konuşarak daha iyiye götürülmesi adına bu konferansı çok önemsediğimi belirtmek isterim” dedi.

Konuşmaların ardından İKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Bakan Cevdet Yılmaz’a hediye takdim etti. Hatıra fotoğrafı çekiminin ardından program sona erdi.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.