21 Şubat Mesajları

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıl Dönümü dolayısıyla yayınlanan mesajlar:

21 Şubat Mesajları
Yayınlama: 21.02.2017
A+
A-

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıl Dönümü dolayısıyla yayınlanan mesajlar:

 

“Aziz milletimizin şehit kanlarıyla suladığı vatan topraklarımızın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü buruk bir sevinçle yâd ediyoruz. Bundan 99 yıl önce Cihan Harbi sırasında topraklarımızı işgal eden Rus Orduları ve onların işbirlikçisi Ermeni çeteleri Anadolu’nun kadim şehri Bayburt’umuzda yaptıkları vahşetle dimağların tutulduğu manzaralara sebebiyet vermişlerdir. Toplu halde yakılan insanlarımız, evladının hayatı bahis konusu edilen analarımız, namusu uğruna canlarına kıyan genç kızlarımız ve daha nice evlatlarımız, kardeşlerimiz, babalarımız bu zulüm sırasında canlarını kaybetmiştir. Bu zilleti bertaraf etmek üzere başlatılan mücadele Bayburt’umuzun 21 Şubat 1918’de Ermeni çetelerinden temizlenmesiyle perçinlenerek tüm yurtta devam etmiştir. Milletimizin gerek bu yıllarda gerekse de şu anda zulmün ve terörün her türlüsüne karşı vermiş olduğu mücadele takdire şayandır. Bu vesileyle hem geçmişte hem de bugün aziz vatan toprakları ve Türk Milleti’nin bekası uğrunda can veren şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımla yâd ediyor. Yüce Allah’tan, devletimize ve milletimize böylesine vahşet dolu günleri bir daha göstermemesi dileklerimle tüm halkımızın kurtuluş gününü kutluyorum.”​

Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu

 

Aziz milletimiz şanlı tarihi boyunca vatanına, bağımsızlığına ve milli değerlerine büyük bir aşkla bağlanmış; onlara yönelen her türlü tehdidi varını yoğunu ortaya koyarak bertaraf etmeyi vazife bilmiştir. Milli mücadele yıllarında tüm yurtta yakılan kurtuluş meşalesi 21 Şubat 1918’de Bayburt’umuzu da aydınlatmış, Allah’ın izniyle aziz ecdadımız ve kahraman ordumuz bütünleşerek şehrimizi düşman işgalinden kurtarmıştır.

Bu kahraman ecdadın torunları olarak bizlere düşende, onların canlarından aziz bilip şehadet şerbetini içerek  bize emanet ettikleri bu cennet vatanı, aynı bilinçle yarınlara taşımak ve gelecek nesillere daha güçlü bir şekilde bırakmaktır.

Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizin 21 Şubat Kurtuluş gününü tebrik ediyor, başta bu kutlu mücadelenin isimsiz kahramanları olmak üzere bu aziz vatan için seve seve şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş

 

Bu topraklarda yaşanan katliam ve emperyalist işgalin  bertaraf edilerek topraklarımızda al bayrağın mavi göklerle yeniden buluşmasının üzerinden yaklaşık bir asır geçti. 21 Şubat Bayburtluların Kurtuluş Mücadelesi’nde destan yazarak milletin azmi ve inancı karşısında hiçbir gücün duramayacağını ilan ettiği gündür.

Bize miras bırakılan bu aziz vatanın bekası ve selameti için bugünün önemini idrak etmek zorundayız. 15 Temmuz hain darbe girişimini önleyen aziz milletimiz 99 yıl önceki gibi büyük bir zafer kazandı. 99 yıl önce yokluk, biçarelik, açlık, içerisindeki millet, kahramanca destanlar yazmış, topraklarını kanları, canları pahasına, canları pahasına yeniden vatan yapma mücadelesi vererek, hürriyetimizi bizlere armağan etmişlerdir.

Bir asır sonra “Yeni Türkiye” kuruluyor. Bu Yeni Türkiye’yi kabullenemeyenler iyi bilsinler ki; bu kutlu yükseliş kaçınılmazdır. Dışarıda hain planlar yapanlar ve içerideki işbirlikçilerinin, bu topraklarda bizleri yok saymaya güçleri yetmeyecektir. Dünya tarihinin en karanlık döneminde, milletimizin çektiği ıstırapların en yakın şahidi olan Bayburt ve Bayburtlular, gösterdikleri azim, katlandıkları çile ve verdikleri mücadele ile adeta bir milletin küllerinden yeniden doğmasını sağlayan Kurtuluş Mücadelesi’ne de örnek olmuşlardır.

Bu vesile ile Bayburt Üniversitesi camiası olarak Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünü kutluyor, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.