3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliklerle kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliklerle kutlandı
Yayınlama: 04.12.2018
A+
A-

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Şair Zihni Kültür Merkezi’nde program düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün önemini anlatan kısa film gösterimiyle devam etti.

Programda yaptığı konuşmada hayatın çeşitlilikleriyle var olan bir bütün olduğunu, her insanın istisnasız bir şekilde doğum, yaşam ve ölüm sürecini yaşadığını kaydeden Vali Pehlivan, “Biliyoruz ki bu dünya hepimiz için bir sınav yeri. Kendimize göre artılarımız ve eksilerimiz var. Fakat bu artı ve eksi olarak ifade ettiğimiz konular kendi değerlendirmelerimiz. Bizim hayır gördüklerimiz de şer, şer gördüklerimizde hayır olabilir. Hayat uzun ince bir yol olduğu için tüm bu yaşam serüvenine de uzun vadeli bakmak gerekiyor. Engel olarak gördüğümüz şeyler, derecesi ve tanımına göre değişmekle birlikte Yüce Yaradan’ın bizleri, sabrımızı, şefkatimizi sınamak için sunmuş olduğu müjde kapıları olabilir. Ne mutlu; bu durumu gerektiği şekilde değerlendirip hem çevresine hem de bütün topluma örnek olabilenlere.” dedi.

Ülke ve toplum olarak engellilerle birlikte bir aile olduklarına vurgu yaparak sözlerine devam eden Vali Pehlivan, “Nasıl ki bu aile içinde, yaşlımız, gencimiz, kadınımız,erkeğimiz,çocuklarımız var engelli kardeşlerimiz de bu ailemizin ayrılmaz birer parçalarıdır. Bizler engelli kardeşlerimizle birlikte güçlüyüz. Bu yüzden siz kıymetli engelli kardeşlerimiz için ne yapsak azdır diyor ve daha fazlasını yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Özellikle son 15 yıl içerisinde başta Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetleri doğrultusunda sorumlu bütün kurum ve kuruluşlarının engelli kardeşlerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak adına çok yoğun gayretleri oldu, yasal düzenlemeler yapılarak engelli vatandaşlarımıza eğitimden sağlığa,istihdamdan sosyal ve mali haklara kadar pek çok alanda imkanlar sağlandı. Bu gayretler neticesinde engelli kardeşlerimiz; belki de ailelerinin türlü mağduriyetler yaşadığı, kendilerinin büyük engellerle karşılaştığı noktalardan bugün çok daha avantajlı noktalara geldi. Yeterli mi, değil. Çünkü hayatın içerisinde ihtiyaçlar nasıl ki bitmiyorsa, engelli kardeşlerimiz için de her geçen gün yeni ihtiyaçlar ve talepler ortaya çıkacaktır. Engelli kardeşlerimiz ve aileleri için yapılanlar kesinlikle bir lütuf değildir. Her şeyden önce sadece kamu kurumlarımızın değil hepimizin insani ve vicdani sorumluluğu, insan olmamızın bir gereğidir.” şeklinde konuştu.

Vali Pehlivan engellileri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asla yalnız bırakmayacaklarının altını çizdi. “Bizim inancımız içerisinde yaratılanı yaratandan ötürü sevmek var” şeklinde konuşan Vali Pehlivan, “Her konuda örnek olan sevgili Peygamberimiz bu konuda da bize en güzel örnektir. Sahabe içerisinde engelli olanlar da vardı. Abdullah bin Ümmü Mektum engelli bir sahabeydi. Peygamber Efendimiz Medine dışına çıkacağı zaman Vali Vekili olarak onu tayin edermiş. Ne kadar güzel ve örnek bir davranış. Bu davranış bile başlı başına engelli kardeşlerimize vermemiz gereken önemi, kıymeti ve değeri ortaya koyuyor.” dedi.

Vali Pehlivan gün içerisinde engellilerin karşılaştıkları zorlukları deneyimlemek adına “Empati Parkuru”na katıldıklarını anımsatarak, Bayburt’ta yeniden düzenlenen yol ve kaldırımların engellilerin de dikkate alınarak yapıldığını ve Belediye Başkanına bu duyarlılığından dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Asıl zorlu engelin düşüncede ve gönüllerde olduğu değerlendirmesiyle sözlerine devam eden Vali Pehlivan, “Eğer zihninizde,düşüncelerinizde ve gönlünüzde engel yoksa diğer engeller bir bir ortadan kalkıyor. Üretimde, sanatta, sporda engelli kardeşlerimizin başarısına tanık olduğumuzda göğsümüz kabarıyor. Engelli kardeşlerimize imkan tanındığında hakikaten çok önemli başarılar ortaya koyuyorlar. Çünkü temiz yüreklerinde engel yok. Yeter ki onlara iyi rehberlik edelim, doğru yönlendirelim. Bunu sağladığımızda inşallah çok daha güzel başarılarına tanık olacağız. İlimizde de bu anlamda altyapı çalışmaları yerine getiriliyor, eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimiz var. İlgili kurumlarımız bünyesinde çok güzel hizmetler ortaya konuluyor. Bir öğrencimiz için dahi çok şükür öğretmen görevlendirebiliyoruz. Eğitim açısından çok önemli mesafeler kat etmiş durumdayız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün faaliyetlerimizin içerisine engelli kardeşlerimizi inşallah daha çok dahil edeceğiz. Aynı ailenin mensubu olma sorumluluğumuzla yarınlara hep birlikte yürüyeceğiz. Dünya Engelliler Günü olan bu gün vesilesiyle bütün engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayır ve iyiliklerle dolu yarınlar diliyor, en kalbi duygularımla, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” İfadelerini kullandı.

Programda Belediye Başkanı Mete Memiş ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Kenan Eroğlu da birer konuşma yaparak düşüncelerini ifade etti.

Program engelli bireyler Ebubekir Kacır ile Hülya Miran’ın şiir ve şarkılarını seslendirmelerinin ardından sona erdi.

Şair Zihni Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe Vali Ali Hamza Pehlivan ile eşi Hanımefendi Yıldız Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş ile eşi Zeynep Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Murat Bilgiç, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.