45 yaş üzeri 45 bayan kitap okuyor

45 yaş üzeri 45 bayan kitap okuyor
Yayınlama: 09.05.2018
A+
A-
Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi tarafından Belediye Başkanlığı’nın katkılarıyla hayata geçirilen “45 Yaş Üzeri 45 Bayan Kitap Okuyor” projesi ödül töreni Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Proje kapsamında düzenlenen kitap okuma yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş ve İl Milli Eğitim Müdürü Soner Can tarafından verildi.
Vali Pehlivan ödül töreninde projenin hayata geçirilmesi hususunda emeği olan Bayburt Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile projeye katılım sağlayıp kitap okuyan hanımefendilere teşekkür etti. 45 yaş üstü kadınların okumaya teşvik edilmesinin okumanın yaşla sınırlandırılamayacağını mesajını içerdiğini dile getiren Vali Pehlivan, “Geçtiğimiz dönem İlimizde eğitim öğretim verimliliği ve kalitesini artırmaya yönelik olarak bir proje başlatmıştık. Projemizin başlığı “Oku-Keşfet-Uygula” kısaca “OKU”.. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ilk mesajı da malumunuz ‘OKU” dur. Bu projemizin altında elliye yakın alt başlığımız bulunuyor. Burada ki amaç bütün okullarımız bünyesinde müfredat kapsamında yürütülen eğitim öğretim çalışmaları yanında tamamlayıcı, destekleyici, rehberlik edici nitelik taşıyan projeler, sosyo kültürel etkinlikler hayata geçirmektir. Bugün burada bahse konu amaçların çok güzel bir örneğine hep birlikte tanıklık ediyoruz. Bu bağlamda yaygın eğitim uygulamalarını çok önemsediğimizi belirtmek istiyorum. Kitap okumak gibi gerçekten her yaşta yapılması ve hayatımıza entegre etmemiz gereken bir hasletin özendirilmesi adına projeler uygulanmadı takdire değerdir. Sadece Bayburt Valiliği olarak bizler değil bir eğitimci olarak Belediye Başkanımız da biliyoruz ki bütün okullarımıza elinden geldiğince kitap temin ettiği gibi yaygın eğitim kapsamındaki çalışmalarımıza da destek sağlıyor. Bayburt’ta devletimiz adına görev yapanlar ‘Yeter ki halkımız okusun. Biz her türlü desteği sağlarız.’ anlayışı içerisinde. Bu vesileyle değerli Belediye Başkanımıza da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Vali Pehlivan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan okuma yazma seferberliğinin tüm yurtta olduğu gibi Bayburt’ta da devam ettiğine değindi. Okumanın tüm yaştan bireyler için çok önemli olduğu değerlendirmesinde bulunan Vali Pehlivan, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum anlayışından hareketle hangi yaşta olursak olalım hiç tereddüt etmeden öğrenmeli ve okumalıyız. Bu yaklaşımla okuma yazma kurslarını vatandaşımızın ayağına götürüyoruz. Şu anda evlerde okuma yazma kursu hizmeti veriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda evde okuma yazma öğrenen bir teyzemizi ziyaret ettim. Ondaki heyecanı görmenizi isterdim. Orada bu konudaki çalışmalarımızı daha fazla özveriyle artırarak devam ettirmemiz gerektiğini müşahede ettik. Okumak sadece diploma almak değildir. Bence her kitap bir okuldur. Her kitap barındırdığı bilgilerle adeta bir okul niteliği taşır. Kitaplar bizlere yol gösterir, hayata dair rehberlik eder. Dolayısıyla bu konu sadece belli dönemlerde değil her zaman önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu yüzden bu faaliyetin kapsamının genişletilerek devam etmesini istiyoruz.” dedi.
Belediye Başkanı Mete Memiş ise doğru düşünebilmenin en önemli koşulunun okumak olduğunu kaydetti. Her bireyin başlı başına önemli olduğunu belirten Başkan Memiş, “Herkes birey olarak önemli olduğunun farkında olmalıdır. Bunu elde edebilmenin en temel yolu okumak ve bilgilenmektir. Sizler bunu başardınız. Bu anlamda ben sizleri yürekten tebrik ediyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum. Önemli bir başarı elde ettiniz fakat bununla yetinmeyin. Siz okursanız çocuklarınız okuyacak, çocuklarımızın okuması ise ülkemizin geleceğinin doğru bir şekilde inşa edilmesinin en önemli yoludur.” İfadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından kitap okuma yarışmasında dereceye giren Bahar Güçlü, Necmiye Kumtepe ve Nihal Kobal’a ödülleri Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş ile İl Milli Eğitim Müdürü Soner Can tarafından verildi.
Törene Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş ile eşi Zeynep Memiş, İl Mili Eğitim Müdürü Soner Can, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdurrahman Algan, Öğretmenler, Usta Öğreticiler ve kitap okuma kampanyasına iştirak eden hanımlar katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.