ABD’nin Suriye’yi vurduğu gemi meğer iki ay önce…

ABD’nin Suriye’yi vurduğu gemi meğer iki ay önce…
Yayınlama: 07.04.2017
A+
A-

ABD kuvvetleri, Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir üssü yerel saatle 4.45, seyir füzeleri ile vurdu.

Esad rejiminin yüzü aşkın sivilin öldüğü İdlib’deki kimyasal saldırıya tepki olarak yapıldığı açıklanan saldırı, dünyanın bir numaları gündemi oldu.

ABD ‘PATRON BENİM’ DEDİ

Dünya kamuoyunun tansiyonunu yükselten füzeli saldırı ne anlama geliyor? Obama döneminde bölgeyi Rusya’ya bırakan ABD yeniden ‘patron benim’ dedi. Peki saldırının ayrıntıları ve ilginç notları neler? NTV Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe, NTV canlı yayınında açıkladı:

RUSYA’NIN KARADENİZ’DE TACİZ ETTİĞİ GEMİ VURDU

“USS Porter ve USS Ross gemilerinden gönderildi bu Tomahowklar. Porter’in şubat ayında Karadeniz’de ki biz bunun haberini yapmıştık aynı gemi olduğunu bilmiyorum. Gönderilen gemi özellikle Rus uçakları tarafından iki defa taciz edilen USS Porter. Bunu Amerikan basını altını çizmiş. Yani sembolik bir iş gibi görünüyor bir taraftan.

abdnin suriyeyi vurdugu gemi meger iki ay once – Bayburt Portalı

İDLİB’İ VURAN ÜS VURULDU

İlginç bir not daha. İdlib’i vuran kimyasal saldırının gerçekleştiği noktayı vuran uçakların kalktığı üs. Bu da çok önemli. İngiliz basınına göre Rusların, Hizbullah’ın, Iraklı bazı milis grupların bile kullandığı çok hareketli bir hava üssü. Hatta kimyasal silah saldırıları buradan gerçekleştiriliyor. İdlib’i vuran üs vuruldu. Bu da çok önemli.

RUSYA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ İFLAS ETTİ

Üçüncüsü en dikkat çekici konulardan birisi Amerikan basını vurgulamış. Rusya hava savunma sistemi iflas etti. Rusya’da sağlam S-300’ler var Suriye’de. 59 Tomahawk gönderiyorsunuz. ‘Rusya’nın kurduğu hava savunma sistemini bozduk’ diyor Amerikalılar. Tomahawklar yani seyir füzeleri ‘yine vurdu yine çok başarılı’ diyor Amerikan basını. Senato çoğunluk lideri Paul Ryan, ‘Eğer Suriye’de kararlı bir mücadele ve savaş yürütülecekse kongre buna hazır’ açıklaması var.  ‘ABD’nin sahada Rusya’yı dengeleyecek hacimde güç göstermesi gerekiyordu’ diyor New York Times. ”

ABD Suriye’yi vurdu Rus basını olayı böyle duyurdu

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.