Adıbeş’ten iki eser daha “Veliaht” ve “Merhamet Gölgeleri”

Adıbeş’ten iki eser daha “Veliaht” ve “Merhamet Gölgeleri”
Yayınlama: 08.08.2015
A+
A-

Şair, yazar ve aynı zamanda sitemizin de (Bayburt Portalı) köşe yazarı olan hemşehrimiz Mahir Adıbeş’in hikaye türünde “Veliaht”, roman türünde “Merhamet Gölgeleri” adlı birbirinden güzel iki eseri daha yayımlandı.

Veliaht

VELİAHT, dört bin yıllık bir dostluğun hikâyesi!.. O dost ki bir at. Türkler için atlar çok büyük değer ifade eder. Kaşgarlı Mahmud, “At Türk’ün Kanadıdır” diye bahsetmiştir.

Atı; hep dağ başlarında yelelerinden rüzgârlar süzülürken düşünürüm, gemsiz ve de eyersiz. Yaylalarda şaha kalkıp, ayaklarından şimşekler çakarken, gamsız ve kedersiz. Kızıl ufuklara doğru uçar gibi dörtnala giderken, korkusuz… Geceleri tüyleri deniz dalgası, yakamozlar parlarken düşünürüm, başım omzuna yaslı. Yıldız alacası kâküllerini sabah yeli okşarken; sonsuzluk yolcusu, bir ışık ufuklarda parlarken düşünürüm…

*  *  *

VELİAHT, Bağdat’ta 1928 de doğup 1950 de Eskişehir’in Çifteler Harası’nda ölen Sa’ad adlı atın romanıdır. Koşu hayatına Irak’ta başlayıp, Lübnan ve Hindistan’da devam etmiştir. Bağdatlı zengin bir ailenin atı olan Sa’ad, Bombay’da kaybettiği yarıştan dolayı gözden düşünce geri getirilip sütçü beygiri olarak çalıştırılmıştır. Koşu hayatı çok kısa süren Sa’ad son yarışına kadar hiç yarış kaybetmemiş, saf kan Arap bir yarış atıdır. Türkiye’de, asil kan Arap atçılığı yetiştirme kararı alınınca, Bağdat’tan 1933’de satın alınıp, Bursa Karacabey Harasına getirilerek damızlık yapılmıştır.

Baba Sa’ad’ın ölümü Çifteler Harası’nda olmasına rağmen mezarı Karacabey Harası’ndadır.

Adıbeş’ten iki eser daha “Veliaht” ve “Merhamet Gölgeleri”Mahir Adıbeş

Veliaht

Dizisi: Çağdaş Türk Yazarları

Türü: Roman

Cilt Bilgisi: Karton

Kağıt Bilgisi: İthal enzo Cremy

Basım Tarihi: Temmuz, 2015

Sayfa Sayısı: 472

Kitap Boyutları: 13 x 20,5 cm

ISBN No: 978-975-520-238-9

Barkod No: 9789755202389

Etiket Fiyatı:  50 TL

Merhamet Gölgeleri

Bir gün yolunuz düşer de bir dere kenarına giderseniz, siz siz olun bir fidan dikin. Yıllar sonra aynı yere yolunuz düştüğünde fidan büyüyüp kocaman ağaç olmuşsa ilk gelişinizi hatırlayıp mutlu olursunuz. Fidan kurumuş ise hiçbir şey hatırlamazsınız. Geçmişte kalan izler de böyle bir şey olsa gerek; hatıraların büyüyüp ağaç olması demek. Koruduğunuz çevre, el uzattığınız çocuklar, büyüttüğünüz evlatlarınız da bunlar gibidir. Gün gelir bir gün o ağacın gölgesine sığınırsınız.

“Merhamet Gölgeleri” yaşadığımız olayların bir bütünü, küçük bir tebessüm bizim için. İnsanın içindeki koruma duygusunu, üzüntüyü, yalnızlığı, korkuyu, hayallerini anlatıyor. Gülmeyi unutmuş, alçak gönüllü hikâyelerin yer aldığı bir kitap.

“Merhamet Gölgeleri” unuttuğumuz insanı ve insanlığı hatırlatıyor bizlere.

Mahir Adıbeş

Merhamet Gölgeleri

 Dizisi: Çağdaş Türk Yazarları

Türü: Hikâye

Cilt Bilgisi: Karton

Kağıt Bilgisi: İthal enzo Cremy

Basım Tarihi: Temmuz, 2015

Sayfa Sayısı: 156

Kitap Boyutları: 13 x 20,5 cm

ISBN No: 978-975-520-263-1

Barkod No: 9789755202631

Etiket Fiyatı:  22 TL

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.