AFAD’tan Bayburt için ‘kuvvetli fırtına’ uyarısı

AFAD’tan Bayburt için ‘kuvvetli fırtına’ uyarısı
Yayınlama: 26.11.2023
A+
A-

Bayburt Portalı – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 26 Kasım 2023 Pazar günü Bayburt’un da içinde olduğu 44 il için “turuncu”, 20 il için “sarı” meteorolojik uyarıda bulundu.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, 26 Kasım 2023 Pazar günü Bayburt’ta kuvvetli rüzgar ve fırtına bekleniyor.

Bayburt için Turuncu uyarının yapıldığı açıklamada, çatı uçması, ağaç direk devrilmesi, soba baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması hatırlatıldı.

“Sarı” ve “turuncu” kod nedir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce belirlenen renk kodu uyarı sistemine göre, “Hava durumu potansiyel tehlikelidir.” anlamını taşıyan “sarı” kod ile “Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalı.” uyarısı yapılıyor.

“Turuncu” kod ise “hava durumunun tehlikeli” olduğu anlamına geliyor. Bu kod, “Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.” uyarısını içeriyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.