Aile hekimlerinin sayısı artırılacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimlerini sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracaklarını belirtti.

Aile hekimlerinin sayısı artırılacak
Yayınlama: 10.01.2017
A+
A-

Akdağ, 2016’nın, “yeni dönemin  stratejilerini geliştirmek için yoğunlaştıkları bir yıl” olduğunu belirterek,  “2016 yılında şunları tespit ettik. Türkiye’de hastalık yükümüz değişti. sağlıkta dönüşümü başlattığımız 2002 yılına kıyasla 2017 yılında farklı bir ihtiyaç var, farklı bir Türkiye var. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları farklı, dolayısıyla yeni bir faza geçiyoruz.” ifadesini kullandı.

Sağlıkta dönüşüm programına başladıkları 2002 yılında en büyük  problemlerden birisinin anne ve bebek ölüm oranları, çocukluk çağı ishalleri,  verem, tifo, sıtma gibi problemler olduğuna değinen Akdağ, Türkiye’de şu anda bu  konuların öncelikli problemler olmaktan çıktığını bildirdi.

SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZLERİ

Sağlık Bakanı Akdağ, özellikle bulaşıcı hastalıklarla mücadele  konusunda Türkiye’nin birçok alanda Avrupa ülkesinden daha iyi olduğuna dikkati  çekerek, şöyle devam etti:

“Türkiye’de artık sıtma görülmüyor, kızamık problemimiz yok. Çocukluk  çağı zatürresi önemli bir problem olmaktan çıktı. Önümüzde şişmanlık,  hareketsizlik, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları var. Sigaraya bağlı  akciğer hastalıkları ve kanserler var. Tamamen değişik bir yeni döneme giriyoruz.  Bunların tedbirlerini alıyoruz. 2017 yılında sağlıklı yaşam merkezleri kuracağız.”

Aile hekimlerinin hizmet verdiği vatandaşlara yeni bir destek alanı  oluşturulacağını anlatan Akdağ, fizyoterapistler, psikologlar, Diyet uzmanları ve  beden eğitimi hocalarının da aile hekimlerine yardımcı olacağına işaret etti.

Bu yıl içerisinde yapılacak en önemli düzenlemelerden birisinin de  aile hekimlerinin sayısıyla ilgili olduğunu belirten Bakan Akdağ, “Aile hekimlerinin sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracağız. Aile hekimleri  ile takip ettikleri kişiler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek istiyoruz. Şu  anda 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Biz bunu süreç içerisinde 2  binlere kadar indireceğiz. 5 ila 10 yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. 2 bin  900 kişiye bir aile hekimi olacak şekilde bunu gerçekleştireceğiz.” dedi.

Akdağ, sağlıklı yaşamı teşvik etmeye devam edeceklerini vurgulayarak,  özellikle sigarayla mücadele programına büyük önem verdiklerini kaydetti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.