Almanya İncirlik’ten çekiliyor mu?

Almanya İncirlik’ten çekiliyor mu?
Yayınlama: 25.08.2016
A+
A-

Almanya’da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnold, Spiegel Online’a konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Arnold, “Eğer Alman askerlerinin ziyaretine izin çıkmazsa, meclisten tornadoların kalmaya devam etmesi için onay mümkün değil” dedi.

SPD Savunma politikaları sözcüsü Arnold, IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona destek veren Alman askerlerin de İncirlik’ten çekilmesini talep etti ve “Hükümet Alman askerler için şimdi zaman kaybetmeden başka yer aramalı” dedi.

GÖREV SÜRESİ ARALIKTA DOLUYOR

Alman askerlerine Federal Meclis, Aralık 2016’ya kadar süre vermişti. Tornadoların ve askerlerin bu tarihten sonra kalabilmesi için Federal Meclis’in onayı uzatması gerekiyor. SPD’nin oyları olmadan meclisten onay çıkması mümkün değil.

YILDIRIM SON ÖNERİYİ DE REDDETTİ

Türkiye’nin Alman milletvekillerinin askerlerini İncirlik Üssü’nde ziyaretine Türkiye’nin izin vermemesi üzerine çıkan tartışma şimdi yeni bir boyut kazandı. Türkiye, önce Alman Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ralf Brauksiepe’nin İncirlik’i ziyaretine izin vermedi. Ama Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, İncirlik Üssü’nü ziyaret ederek, milletvekillerinin de ziyaretine izin verilmesi için Türkiye’de görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerden sonuç çıkmayınca, Başbakan Merkel de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Varşova’daki NATO zirvesinde konuyu gündeme getirdi. Ancak Merkel de sonuç alamadı. Ziyarette ısrar eden Almanya, bu sefer Savunma Komisyonu üyelerini Eylül ayında İncirlik Üssü’ne ziyarete göndermek istedi. Başbakan Binali Yıldırım geçen hafta bu öneriyi de reddetti. Almanya, Türkiye’nin ziyarete izin vermemesinin ardında Alman Meclisi’nin Ermeni taslağını onaylamasının yattığı görüşünde. Almanya’nın İncirlik’te 240 dolayında askeri ve altı tornado uçağı bulunuyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.