Avrupa Birliği’nden flaş Türkiye kararı!

Avrupa Birliği’nden flaş Türkiye kararı!
Yayınlama: 15.11.2016
A+
A-

En Son Güncel Haberleri

Hürriyet’ten Güven Özalp’in haberine göre toplantıda Türkiye’yle müzakerelerin kesilmesini isteyen tek ülke Avusturya oldu. AB bakanları, ilişkilerin geleceği konusunda karar vermesi gerekenin Türkiye olduğu yönünde görüş bildirdi. İdam cezası ise AB’nin kırmızı çizgisi olmayı sürdürüyor.

YANLIŞ OLUR GÖRÜŞÜ

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, insan hakları alanında Türkiye’nin Avrupa’dan çok uzaklaştığını belirterek, “Türkiye ile müzakerelerin devamından yana değilim. Türkiye’nin AB’de yeri yok” dedi. Lüksemburg, Belçika ve Hollanda da olumsuz yaklaşım sergileyen ülkeler arasında yer aldı. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise “Türkiye’yi bir köşeye itmememiz çok önemli. Ortak çıkarlarımıza aykırı olacak şekilde aşırı tepki göstermemeliyiz” dedi. Johnson, Türkiye’nin çok zor bir durumla, çok ciddi bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığının hatırlanmasını istedi.

İngiltere’nin bu yaklaşımına Polonya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti ve Baltık ülkelerinden destek geldi. AB’nin iki büyük ülkesi Fransa ve Almanya da diyaloğun kesilmemesinden yana tavır koydu. Buna gerekçe olarak ise müzakerelerin kesilmesinin yarardan çok zarara neden olacağı gösterildi.

HDP İLE CHP’Yİ KARIŞTIRDI

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, toplantı girişinde yaptığı açıklamada HDP ile CHP’yi karıştırdı. Mogherini, “Bildiğiniz gibi CHP liderlerinin tutuklanmasının ve son birkaç haftadır alınan diğer önlemlerin ardından Türkiye’deki gelişmelere ilişkin tepkimizi birleşik şekilde gösterdik” ifadelerini kullandı. Yazılı açıklamada bu hata düzeltildi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.