Babalar Günü’ne İthafen

Babalar Günü’ne İthafen
Yayınlama: 10.06.2014
A+
A-

Günümüzde pek de alışık olmadığımız bir gün Babalar Günü; Haziranın ikinci haftası olarak kutlanır. Babalarımızı da onların gönüllerini bugün adı altında anmak, onların bizler için ne kadar fedakar oldukları, yaşamımızın bir parçası oldukları, onlar olmadıkları zaman olmaz, onlar hayatımıza yön veren, gücümüz, kaynağımız dahası dayanağımız babalarımız. Onlar bizim her şeyimiz; hayatta kala bilmemiz için onların bizler için gece gündüz, yol iz demeden, yaz kış demeden açlığımızı, susuzluğumuzu dahası bizleri ayakta tutan tek güvencemiz babalarımız.

Her zaman söylerler: iki büyük yer vardır, biri baba ocağı, asker ocağı; askerlikte vatan toprağı tanırsın, baba ocağında da aile sıcaklığını, topluma atılmak için yetiştiğin töre, gelenek, görenek ve birey olarak varlığındır. Bir baba nasıl evladını topluma kazandıracağı yetiştirdiği terbiye ve güzel ahlakla övünür. Günümüzde babalık zor bir sosyal toplum işi; çünkü çok sorumluluklar isteyen bir etik ahlak kuralları gerektiren bir yaşam çizgisi belirleyen devletine, milletine, ailesine hayırlı bir evlat yetiştirmek ister. Onun için yirmi birinci yüz yıl çağımız; babalarımızın gelişen ve değişen dünyamızda bir çok sorumluluk, daha emin adımlarla ve güvenli bir gelecek için yetiştirilecek bir toplum zor görevleri katlanması gerektiriyor.

Oysa hep; Anneler günü, sevgililer günü, kadınlar günü, kadın hakları günü gibi bir çok değişik gün adı altında çeşitli kutlamalar yapılıyor. Oysa ailenin anne şefkatinin yanında, ekonomik, sosyal yorgunluğunu, evin bütün yükümlüğünü sırtlanan, baba ocağını tüttüren babalar bu kadar sessiz kalınmamalıdır. Onlar bizim hayattaki teminatımız, ocağımızın kilidi, başımızın tacı, evimizin temel taşını oluşturan babalarımızdır.

Babalar Gününe İthafen

BABAMSIN

Gözlerinden ışıldayan incisin

Sevenlerin yüreğinde sevincisin

Herkese ahlakınla ölçüsün

Bilirim ki sen babaların birincisin

 

O selvi boyuna olsun kurban,

Yürüyüşüne endamına hayran,

Ağaran saçlarına yılları sorsan

Bilirim ki sen babaların birincisin,

 

Hayatı gurbette pazarladın,

Ömrünün günlerini yıllara attın,

Bin bir zorluklarla hep taze sattın,

Bilirim ki sen babaların birincisin

 

Nahit İMAÇ

05.05.2014

 

BABALAR GÜNÜ copy

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.