Başkan Memiş, esnafla bir araya geldi

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş esnafla bir araya gelerek Bayburt Belediyesi tarafından yapılan, devam eden ve hayata geçirilmesi planlanan projeleri anlatmaya devam ediyor.

Başkan Memiş, esnafla bir araya geldi
Yayınlama: 08.11.2017
A+
A-

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş esnafla bir araya gelerek Bayburt Belediyesi tarafından yapılan, devam eden ve hayata geçirilmesi planlanan projeleri anlatmaya devam ediyor.

Başkan Memiş’in esnaf buluşmaları kapsamında bu seferki konukları Eski Hastane Caddesi esnafı oldu. Belediye Başkan Yardımcıları Şahin Kızılaslan ve Nesimuttin Selçuk’un da hazır bulunduğu toplantıda Başkan Memiş önemli açıklamalarda bulundu.

Bu Şehre Hepimizin Borcu Var

Bayburt’ta yapılacak işler ve planlanan çalışmaların hep gelecek zaman kipiyle konuşulduğunu söyleyen Başkan Memiş, “Yaşadığı şehrin güzel olmasını kim istemez ki? Herkes ister. Ama bir şehrin güzel olması için bir takım çalışmalarının da planlanmış olması gerekir.  Bu şehre hepimizin borcu var. Benim dün öğretmen olarak vardı, bugün belediye başkanı olarak var.”

Başkan Adayı İken Herkesi Dinledik

“Belediye başkanı adayı iken herkesi dinledik, not aldık. Dedik ki nedir bu şehrin sorunu? Sonra aldığımız notları ortaya getirdik. Eskilerin ifadesi ile “ehem mühim meselesi” yani çok önemliden başlayarak sıraladık.  Baktık ki, herkes şehirde alt yapıyı konuşuyor birinci mesele bu. İkincisi Bayburt’ta bir tane otopark yok.  Herkesin en çok şikâyet ettiği konuların ikinci sırasında da bu geliyor.  Sonra bu şehirde çok konuşulan başka bir şey var; Her yıl sökülen kaldırımlar ve kazılan yollar. O zaman şunu dedik “bu şehre borcumuz var” Doğru olandan başlayalım ve hiçbir belediye başkanının sorumluluk almak istemeyeceği alt yapıdan başladık. Ben şuna inandım. Biz bu işi bir sonraki dönem belediye başkan adayı olalım diye yapmıyoruz. Benim sorumluluğum bu alt yapıyı yapmaktı. Çünkü bunun üstüne o denilen projeleri yapabilmek için sağlam bir alt yapıya ihtiyaç vardı” diye konuştu.

Çoruh Nehri Tertemiz Akıyor

Alt yapı çalışmalarında Bayburt’ta yaklaşık 300 km lik bir kazı yapıldığını da belirten Belediye Başkanı Mete Memiş şöyle devam etti:

“İçme suyu için 150 km, kanalizasyon için 130 km,  yağmur suyu için 25 km ile Bayburt’ta yaklaşık 300 km kazı çalışması yapıldı. Aksayan tarafları oldu ama bunun yapılması gerekiyordu. Çoruh Nehri’ne hiçbir yerden kanalizasyon suyu karışmıyor. Şehrin hemen dışında son derece modern, son derece iyi yapılmış biyolojik ve fiziksel arıtma yapabilen bir atık su arıtma tesisimiz var.  Ve içme suyu konusunda Bayburt’ta artık su kesintisi olmuyor ve suyun kireç oranı yüzde 43 idi, şuanda yüzde 21, 22 lere düştü. Yapılan bütün tahlil sonuçlarında Bayburt’ta en içilebilir su şehir şebekesinden akan su. Kimyasal olarak da temiz biyolojik olarak da temiz.”

Artık Her Yıl Kazılan Yol ve Kaldırımlar Olmayacak

“Üst yapı konusunda dedik ki, Bayburt’ta her yıl ya da iki yılda bir kazılan, bozulan kaldırım ve asfalt istemiyoruz.  Kalıcı, son derece modern büyük şehirlerde gördüğümüz kaldırım ve asfalt çalışmaları Bayburt’ta yapılacak. Buna inandık.  Sayın Cumhurbaşkanımız cumhurbaşkanı olduktan sonra ekim ayında Bayburt’a geldi. Bayburt Belediyesi’nde bir konuşma yaptı. Bayburt ile ilgili çok açık bir şekilde şunu dedi; ‘Bayburt’a bakın. İhtiyaçları noktasında gayret edin.’  Cumhurbaşkanımızın bu ifadesi bana yetti. Yapılanı gördünüz. Bütün alt yapısı tamamlandıktan sonra son derece modern büyük şehirlerde gördüğümüz asfaltın aynı belki de daha iyisi 8 cm binder 5 cm aşınma tabakası asfalt atıldı. Kaldırımları da gördük. Büyük şehirlerde bile bu kaldırım yok.”

Üst Yapı Tamamlanıyor

“Üst yapı tamamlanıyor. Ulu Cami ile Yeni Cami arasında gezdiğiniz zaman oralarda yapılan küp taş uygulamalarını ve kaldırımları herkes görüyor ve görüp de hayran olmayan yok. Tek bir şey kaldı o da binaları giydirilmesi. İnşallah bunun çalışmasını kışın yapacağız. Esnafla ve mal sahipleriyle birlikte, onları da bu işe katarak inşallah 2018-2019’da binalarımızın giydirmesini yapacağız.”

Otopark Sorunu Çözülüyor

“Ve Bayburt’un çok ciddi sorunlarından biri olan trafik sorunu. Allah’a çok şükür Saray Bahçası dediğimiz yerdeki 150 araçlık otoparkımız 15 güne tamamlanıyor. Kadızade Mahallesi’ndeki 70 araçlık otoparkımız tamamen bitti artık son rötuşları yapılıyor.  Yeni Sağlık İl Müdürlüğü binası altında -1. Katta da aşağı yukarı 50-55 araçlık bir otopark olacak. Oranın da giriş çıkışı belediye kontrolünde halka açık olacak. Veli Şaban Mahallemizde 250 araçlık bir otoparkımız da önümüzdeki yıl hayata geçecek.”

Kaleardı Park’ta Son Rötuşlar

“2016 yılında şehir parkının hemen yanında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 60 bin metrekarelik yeni bir şehir parkı yapıldı. Yine Kaleardı Mahallemizde yer alan şehir parkında çalışmalar neredeyse bitti. Son derece modern bir park. Orada çocuklar için oyun alanları, gençler için voleybol, basketbol, futbol sahaları,  yürüyüş alanları var kısacası her şey var.”

Tarım Yerleşkesi Projesinin İnşası Hızla İlerliyor

“Ve yine Bayburt Belediyesi olarak 4,5 mgw gücünde Güneş Enerjisi Santrali yaptık. Bayburt Belediyesi’ne yılda ortalama 2,5 Milyon TL gelir getirecek. Ve tarım yerleşkesi. Hemen güneş Enerjisi Santralinin orada 125 dönüm arazi üzerinde yükselen 40 Milyon TL maliyetli bir proje. Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylandı. Projeyi üçe böldük. Öncelikli olarak en önemlilerini birinci etaba aldık. Projenin ihalesi yapıldı ve yüzde 60 oranında tamamlandı. İçinde kesimhane, hayvan pazarı, hayvan barınakları, hayvan sahipleri ve alışveriş yapacak vatandaşlar için otel, kafetarya ile hayvan hastanesi, ot ve saman pazarı, hububat alım-satım merkezi ve deposu yani hayvancılık ve ziraat adına ne istiyorsak hepsi var.”

Saklı Cennet Tatil Köyü

“Yine şehir parkımızın hemen bitişiğinde 30 tane prefabrik evden oluşan Saklı Cennet Tatil köyümüz var.  Hacı Ali Başkandan Allah razı olsun, onlar başlatmıştı. Henüz faaliyete geçmemişti. İlk olarak 15 tane ev vardı biz 15 tane daha ilave ederek 30’a çıkardık.  Orayı çok güzel bir dinlenme alanı yaptık. Bu evler yazın yüzde yüz doluluk oranına ulaşıyor. İstanbul, Ankara, Eskişehir’den ve birçok ilden gelen misafirlerimiz makul bir ücret karşılığında kaldılar çokta memnunlar.”

Evde Bakım Hizmetimiz Devam Ediyor

“Belki de bunlar kadar önemli sosyal belediyecilik adına yaptığımız birkaç hizmet daha var. Bunlardan biri şehrimizde yaşlı ve kimsesizlerin, hastaların olduğu 75 tane eve Bayburt Belediyesi’nin hanım elemanları gidiyor. Sobalarını yakıyorlar, temizliklerini yapıyorlar, yemeklerini pişiriyorlar. Bunun yanında yine belediyemiz elemanları tarafından ücretsiz kuaför hizmeti veriliyor.”

Kültür Gezileri

“Ve kültür gezileri;  Ortaokul, lise ve üniversitede okuyan öğrencilerimiz ile çeşitli kurumlarda çalışan vatandaşlar ve çeşitli siyasi partilerin mensupları da dâhil kim Çanakkale’ye gitmek istiyorsa Bayburt Belediyesi olarak gönderiyoruz.  Çanakkale bizim dirilişimizin destanı.  Çocuklarımız Çanakkale’yi görsünler ve orayı doya doya yaşasınlar. Ve Çanakkale’ye gidiyorken veya dönüyorken de Bilecik’i, Söğüt’ü de görsünler. Kuruluşu da hissetsinler.”

Çocuklarımız Okuma Alışkanlığı Kazansın Diye

“Bayburt’ta çocuklarımız okusun, okuma kültürüyle buluşsunlar diye şehir merkezinde ve ilçelerimizde bulunan her lisenin kütüphanelerine 500 er adet kitap hediye ettik. Bu kitaplar da en güncel en çok okunan kitaplar.  Bütün bu hizmetlerimizin gerçekleşmesinde başta sayın cumhurbaşkanımıza, bu işlerin hayata geçmesi noktasında bizden daha çok gayreti olan çok kıymetli Maliye Bakanımıza şahsım ve şehrim adına çok çok teşekkür ediyorum.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.