Başkan Memiş Görevdeki 3 Yılını Değerlendirdi

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş Bayburt’ta görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcileri ile basın toplantısında bir araya geldi.

Başkan Memiş Görevdeki 3 Yılını Değerlendirdi
Yayınlama: 09.03.2017
A+
A-

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş Bayburt’ta görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcileri ile basın toplantısında bir araya geldi. Toplantıda göreve geldiği Mart 2014’ten bu tarafa gerçekleştirilen hizmetleri ve 2017 yılında hayata geçecek projeleri anlatan Başkan Memiş sözlerine 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak başladı.

Kadının Türk Kültüründeki Yeri Ayrıdır

Kadının Türk kültüründeki yerinin ayrı olduğunu ifade eden Başkan Mete Memiş, “Senede bir günle kadınlar günün kutlamak çok anlamlı olmasa da yinede kendilerine ait özel bir günde daha çok hatırlanmaları önemli bir şey. Bizim hem geleneğimizde hem örfümüzde ve kültürümüzde kadın annedir, eştir, yoldaştır, evlattır.  Dinimizde cennetin ayakları altına sunulduğu varlığın sembolüdür. Bu anlamda ben bugünü tebrik ediyorum.  Çünkü onlar aynı zamanda Hz. Peygamberimizin ifadesiyle de emanettirler” dedi.

Aile Yaşam Merkezi Müjdesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladıktan sonra Bayburtlu kadınlara aile yaşam merkezinin nisan ayının ilk haftasında açılacağı müjdesini veren Belediye Başkanı Memiş, “Bugün için onlara özel bir şeyi ifade edeyim; İnşallah nisan ayının ilk haftası açılışını yapacağımız Aile Yaşam Merkezimiz hem Bayburtlu hem de Bayburt’ta misafir olan hanımların hizmetine sunacağız. Çocukları ve kendileri için güzel bir yer. Spor salonlarından kurslara, lokantadan kafeteryaya çok komplike merkez halinde sadece hanımlara hizmet verecek. Şimdiden onlara ve Bayburt’umuza hayırlı olsun” diye konuştu.

Bayburt Kalesi Bayburt’un Taşıyıcısıdır

Bayburt Belediye Başkanlığına adaylık sürecinde bir takım sözler verdiklerini hatırlatan Başkan Memiş, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Allah nasip etti Bayburt’taki kardeşlerimiz belediye başkanlığı tercihini bizden yana kullandılar. Buna da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu süre içerisinde verdiğimiz sözlerimizi arkadaşlarımızla değerlendirdiğimizde temas etmediğimiz tek bir şey var oda Bayburt Kalesi.  Kale Bayburt için tartışmasız birinci sıradadır ve Bayburt’un en önemli taşıyıcısıdır. Sayın Maliye Bakanımızın bu konuda çok ciddi çalışmaları var. Hakeza milletvekilimizin de öyle. Kale ile ilgili önümüzdeki günlerde küçük değil, çok ciddi, fonksiyonel ve büyük bir çalışma başlatılacak. Bu çalışma sonunda Kale Bayburt ile yeniden buluşacak.”

2017 Projelerin Hayata Geçme Yılı Olacak

“Bunun dışında vaat kitapçığımızda bulunan çalışmaların bir kısmını bitirdik. Bir kısmına başlandı ve yapımı yarılandı. Bir kısmının da 2017 yılı itibariyle ihaleleri yapıldı. Bir kısmının da önümüzdeki 2 haftalık süre içerisinde yani mart ayı bitmeden ihaleleri tamamlanacak.”

Alt Yapı Çalışmaları Tamamlandı

“Bunlardan en önemlisi bir şehrin kent olma noktasında değişmezi alt yapı probleminin çözülmesi. Bekir Bey ile başlayan alt yapı çalışmaları Hacı Ali Bey ile devam etmiş hatta kanalizasyon ihalesi de onun döneminde yapılmıştı. Nasip bize imiş 30 Mart 2014’te alt yapı çalışmalarına başladık. Ve bu çalışmalar 2016 sonu itibariyle de yani aşağı yukarı bitti. Aslında yüzde yüz bitti ama hem içme suyu hem kanalizasyon için arıtma zaten iki yıldır faaliyette.”

350 Km’lik Kazı Çalışması Yapıldı

“Ne olursa olsun Bayburt’ta 350 kilometreye yakın bir kazı çalışması yapıldı. 150 kilometre içme suyu için,  kanalizasyon için ise 120 kilometre boru döşendi.  İllaki bunların aksayan tarafları olacaktı. Bu sene kış mevsiminin ağır geçmesi bizim bu çalışmalarımızı etüt etmemiz adına da iyi bir fırsat oldu. Suların ev bağlantılarında, derin olmayan kazıların olduğu yerlerde donma vardı. Bir takım hataların olabileceği düşünülüyordu ve bunlar tespit edildi. Bayburt’ta su arızalarının özellikle don arızalarının hepsi şu anda bilgisayarımızda kayıtlı. İnşallah bunların da kontrolü yapılmış oldu. 2017 baharında yani önümüzdeki günlerde bunlarında kontrolü yapılacak. Kanalizasyon yine aynı. Çoruh’a Bayburt şehir merkezinden hiçbir noktadan kanalizasyon karışmıyor. Bu tabi ki Bayburt için çok önemli bir şey.”

2017 Yılında Yol ve Kaldırım Çalışmaları Bitiyor

“Alt yapısı tamamlanan şehrin üst yapısının tamamlanması gerekiyordu. Biz 2016 Nisan’da üstyapının ihalesi yapıldı. Bunu iki etaplı olarak düşünmüştük. Birinci kısım ihale tamamlanmıştı. 15 Temmuz’un o sırada gelmesi, biraz bizim kontrollü olmamız nedeniyle biraz gecikti. Toplamda yüzde 20’lik bir kısım tamamlandı. İnşallah 2017 yılı sonu Ekim ayı itibariyle Bayburt merkezde, ana arterlerde kesinlikle asfaltı, kaldırımı yapılmamış yolumuz kalmayacak. Burada şu önemli kesinlikle yollar kazılacak. Profesyonel bir asfalt, büyük şehirlerde gördüğümüz bir asfalt nasıl atılırsa o şekilde bazı erlerde 9 bazı yerlerde 3 santimetre ve alt zemini de ona göre yapılacak. O zaman Bayburt bu anlamda problemler bitmiş bir şehir olacak.”

Bayburt 2017’de Yeşile Doyacak

“Bununla kalmadan eş zamanlı olarak şehrin ağaçlandırılması yeşillendirilmesi orta refüjlerin yol kenarlarının özellikle Bayburt için kentin 3 girişi Erzurum, Erzincan Trabzon bu üç giriş ve bunun yol güzergâhları Ankara’da İstanbul’da gördüğümüz özellikle havaalanlarından çıkışta olan şekliyle Bayburt’u bir peyzajla ağaç ve yeşil bitki ötüşüyle buluşturacağız. Bu konuda Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nden destek alacağız.  Nisan ayında da bu çalışmaları başlatacağız. Bayburt yeşile bürünecek. Bütün bunların dışında Orman İşletme Müdürlüğümüzle ortaklaşa hem şehir merkezinde hem de köylerde istenilen sayıda ağaç dikilecek. Ortasından Çoruh Nehri gibi bir nehrin aktığı şehirde yeşilin az olması hepimiz için b üzüntü sebebi.”

Kaleardı Şehir Parkı Yaz Sezonuna Tamamlanıyor

“Kaleardı Mahallesinde büyük bir şehir parkı yapacağımızı söylemiştik. Ama biz onunla yetinmedik. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızın katkısıyla sağ olsunlar Bayburt’ta 50 bin metrekarelik bir alanda 15 Temmuz Şehitler Parkını açtık. Bu park 2016 yılında da kullanıldı. Bu arada amfi tiyatromuz gereksiz gibi görünebilir ama kentlerin aslında bu tür yerlere ihtiyacı var buda tamamlandı. Sadece tribünlerdeki ağaç döşemeleri kaldı. Oda en kısa zamanda tamamlanacak. Kaleardı Mahallesindeki parkımız inşallah çok modern bir park olacak. Kaleardı bildiğiniz gibi Bayburt’un en yeşil alanıydı. Bayburt’un mesire alanıydı oradaki çalışmalarımız başladı inşallah inşaat mevsimiyle birlikte 3 aylık bir süre içerisinde tamamlanacak ve yaz sezonunda oda Bayburt’umuza hizmet edecektir. İnşallah Bayburt gönlümüzdeki yere doğru hepimizin katkısıyla ulaşacak.”

 

 Otopark Sorunu Çözüme Kavuşuyor

“Bayburt için önemli projelerden biri de kapalı otopark. Bunun birincisini başlattık. İhalesi yapıldı. İnşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde beton imalatının başlamasıyla birlikte valiliğin arkasındaki bizim saray bahçesi değimiz yerde altı kapalı otopark üstü de saray bahçesi olarak hizmet verecek. İlk etapta ek olan hükümet binası yıkılacak. İnşallah ileriye doğru Telekom ve PTT için de yerlerini bulduğumuz zaman bir şekilde onları da oradan taşımamız lazım.

Kapalı otoparkta bununla yetinmedik.  Bu cumhuriyet caddesini çözüyor ama bununla yetinmedik. Kadızade Mahallesi Pilav Efendi caminin yanındaki yere de iki kat 70 araçlık bir otopark bunun üstüde mahallemiz için çocuk oyun parkı olacak şekilde 2017 yılı içerisinde Bayburt’umuza kazandırılacak. Kapalı otopark olarak Galer Mahallesinde planladığımız Kapalı Halk Pazarı yeriyle birlikte projemiz hazır, burada ufak tereddütler var bunların giderilmesi noktasında orada imalata başlamadan önce girişteki evlerle ilgili acaba orada kamulaştırılsa sonra mı yapılsa diye bir düşüncemiz var. 10 gün içerisinde buda çözülecek projemiz hazır. Altı otopark üstü kapalı Pazar olacak. Bunlarla birlikte Veli Şaban mahallesinde bir otoparka ihtiyacımız var. Orada da katlı otoparkımızı bunlarla eş zamanlı olmayabilir ama Bayburt’umuza kazandıracağız.”

 Bayburt’un Tarihi Dokusu Ortaya Çıkacak

“Bayburt’un eskiyle buluşması anlamında da biz sokak iyileştirmeleri adıyla semercilerde hem bina iyileştirmeleri olacak hem sokak iyileştirmesi. Her şey hazır oda ihale aşamasında inşallah projesi yapılacak bunların hepsi 2017 yılında bitiyor. Ve Bayburt için yine önemli bir merkez Yıldız Garajı. Yıldız Garajı tarihi kimliğiyle buluşacak şekilde şuanda proje çalışması yapılıyor. Mart’ın 15’inde proje tamamlanacak ve restorasyon için ihalesi yapılacak.”

 Çoruh Bayburt’a Çok Şey Katacak

“Çoruh nehri Bayburt’a çok şey katacak bir projeyle hayata geçecek. Belki Venedik’in gondollarını Çoruh’ta göremeyebiliriz ama Sen Nehri’nin Paris’e kattıklarını, Porsuk Çayı’nın Eskişehir’e kattıklarını fazlasıyla Çoruh’la Bayburt’a niye katmayalım ki? İnşallah Erzurum köprüsünden yukarıya doğru olan yerde profesyonel, DSİ’nin istediği teknik kıvamda herhangi bir taşkın sel durumunda da zeminle sıfırlanabilecek bir teknolojiyle şişirme botlar var bununla Çoruh’un önünü Erzurum Köprüsünden itibaren keseceğiz. Yukarıya doğru şişirilecek ve sandal da, kayık ta inşallah Çoruh’un üzerinde olacak. Bunu şehir merkezinde de uygulayacağız.”

Sosyal Belediyecilik Çalışmaları Devam Ediyor

“Sosyal belediyecilik anlamında Bayburt’ta çok şeyler yaptık. Evde bakıma muhtaç amcalarımız, teyzelerimiz için şu anda 55 tane evimiz var. Bunların haftalık ev bakımları belediyenin personeli tarafından gerçekleştiriliyor. Yine hastanede belediyemizin bay ve bayan elamanları tarafından kuaförlük hizmeti veriliyor. Bunlar çok önemli şeyler. Onlarla bu şekilde temasa geçmek belediyecilik adına bizi memnun diyor.

Yine sosyal belediyecilik anlamında Bayburt’ta okullarda ilçelerde dâhil 15 okulda 5 bin adet kitap dağıttık ve bu kitaplar ilk 10 da satan kitaplar ve klasikler. Ve bunun devamı da gelecek. Kitap ve kütüphane noktasında yapılması gerekenleri belediye karşılaşsın yönünde talepler alıyoruz. Bu talepleri memnuniyetle karşılıyoruz. Çünkü nitelikli insan yetiştirmenin birinci şartı okumak. Bilgili, nitelikli, analitik düşünebilen gençlerin yetişmesi lazım. Bayburt bu anlamda mümbit bir şehir. Geçmişte kıymetli şahsiyetler yetiştirmiş şimdide yetişiyor, yetişecek inşallah.”

Çanakkale Ruhunu Anlamak Önemli

“Bayburt Belediyesi olarak yine 7-8 tane grubu Çanakkale’ye gönderdik. Sadece Çanakkale’de değil Bursa, Bilecik, Söğüt’ü de görmelerini istedik. 40 kişi olup Çanakkale’ye gitmek isteyen grupları biz Bayburt Belediye olarak Çanakkale’ye gönderiyoruz. Bu çok önemli bir şey bizim için. Çanakkale’yi tanımak, görmek ve Çanakkale ruhunu anlamak önemli.”

Güneş Enerjisi Santrali İle Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştirdik

“Ve Türkiye’de Güneş Enerjisi projesiyle bir ilki gerçekleştirdik. Bayburt’a katma değer kazandıran bir proje bu. 3 aylık bir sürede tamamlandı bu proje. Yıllık net olarak minimum 720 bin dolar maksimum 800 bin dolar Bayburt Belediyesi’ne gelir getirecek bir proje. Tüm masraflarından arındırılmış net gelir bu. Burada 10 Şubat’tan beri Bayburt belediyesi adına üretim gerçekleştiriliyor. Bu enerji üretimi için devletinde 10 yıllık alım garantisi bulunuyor.”

Tarım Yerleşkesi Projesinin İlk Etabı 3 Mart’ta İhale Edildi

“Şimdi tabi ki mezbahane Kaleardı Mahallesinde bir problem. Yani mahalle içerisinde kaldı. Bir mebahanenin çevreye olan negatif etkisi belli. Hayvan pazarı ters istikamette kaldı. Halbuki bunların hepsi bir arada olmalı. Bundan yola çıkarak ilk başta sokak hayvanları için bir de barınak yapacaktık ama bu proje büyüdü. Bu projenin yerine tarım ve hayvancılık adına her şey olan bir proje oldu. Kalkınma bakanlığından bu projemiz onaylandı. İlk etapta ilk etapta projemiz yaklaşık maliyet olarak 10. 3 milyon olarak 3 Mart’ta ihalesi yapıldı bunun. 8.4 milyona bir yüklenici firmada kaldı. Şimdi bunun 4.5 milyonu hibe KUDAKA tarafından hibe olacak. Geriye kalanı da inşallah kendi bütçemizden, maliye bakanımızın destekleriyle olur, diğer bakanlıklarımızın bunlarla ilgili fonları var onlarla olur yani mali kısmına hiç takılmıyoruz.

Çünkü biz biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti projeniz varsa paramız var. Sayın bakanımıza da bu noktada teşekkür ediyoruz. Sayın bakanımız şöyle diyor ‘para istemeyin böyle bir şey yok ama projeniz arsa paramız var’ inşallah projemiz var. Tarımla ilgili bütün şeyler orada toplanacak. Ot pazarı, saman pazarı olacak. Hububat alım depoları olacak. Hayvanlar için sadece Pazar alanı değil ahırda olacak. Vatandaşların konaklama ihtiyacının karşılanması için otelde olacak.”

Yeni Sanayi Mevkine Ticaret Merkezi

“Yine 21 Şubat Sanayi Sitesinin yakınında 130 bin metrekarelik bir alan var burada da Bayburt’ta demir çimento satanlar, inşaat malzemesi satanlar, traktör satanlar sebze meyve toptancıları ve bunların depolama alanlarını birde kargo şirketlerini burada toplamayacağız. İlgili esnaflarımızla da toplantı yaptık. Burada birde bundan ayrı olarak patates depoları olacak. Patates deposunun ayrı tutulmasıyla da şunu amaçladık. Belki Bayburt’ta bunun üretimini artırabiliriz. Bu anlamda önemli bir şeydi. Ve sebze halinin yapılması. Bayburt’ta sebze hali olmadığı için meyve sebze fiyatlarında bir artışın yaşanmasına neden oluyor. İnşallah bu projesi tamamlanacak.”

 

 

Her Mahalleye Park Projesi

“2017 çalışma sezonuna giriyorken Bayburt’ta çocuklarımızı ve gençlerimizi sevindirecek bir şeyle tamamlayalım. İki tane oyun sahası yapmıştık. İnşallah bu yapılanlardan ayrı 10 tane semt sahası,  14 tanede her mahallemizde çocuk oyun parkı. Bu parkları da şöyle algılayalım mümkün mertebe en iyisi olacak şekilde 14 tane çocuk oyun parkı 10 tanede semt sahası oradaki mahalleli çocukların öğrencilerin hizmetinde olacak şekilde tamamlanıyor. Bütün bunlar inşallah 2017’de bitmiş olacak ve 2017 sonuyla Bayburt güzel bir kent hüviyetiyle buluşacak.”

Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyorum

“Bütün bunların hayata geçmesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın Bayburt’umuzu teşriflerinde Bayburt Türkiye’dir sözü çok önemli bir yer tutuyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza şehrimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Cumhurbaşkanımızın Cumhurbaşkanı olduktan sonra iki defa ziyaret ettiği ve ikisinde de başlangıç yaptığı ildir Bayburt. İkinci olarak ta başbakanımız başbakanlığı döneminde Bayburt’a çok iyi bakıyor. Bayburtluyu, Bayburt’u seviyor. İnanın Sayın Binali Yıldırım’ın başbakan olmasının Bayburt için avantajını kullanıyoruz. Kullanmaya da devam edeceğiz. Maliye Bakanımızın Bayburt Milletvekili olması gerçekten bu projelerin geçmesinde çok önemli katkı. Yine milletvekilimiz, çok önemli bir bürokrat,  illaki siyasetin dışında tanıdığı insanlar, simalar Bayburt’a bu anlamda önemli katkısı var. Çağrı merkezleri, aile yaşam merkezinde sayın milletvekilimizin payı çok.”

Burslar 10 Mart’ta Öğrencilerin Hesaplarında Olacak

“İkametgâhları teşvik etme adına milletvekilimiz rektörümüz ticaret odası başkanımız il başkanımız il genel meclis başkanımız ve hepimizin bulunduğu bir ortamda hemde teşvik hem öğrencilere yardım etmek amacıyla bir burs kampanyası başlattık. Bunun takip edilmesi adına da Bayburt Belediyesi bunu üstlendi. Ama bu söz hepimizindi. Yardımı da Bayburtlu Bayburt’u seven iş adamlarımız yapacak. Gecikme sebebi şu bunların kontrollerinin yapılması, nüfusta teyitlerinin alınmasıydı. Şimdi öğrenci arkadaşlarımıza belediye başkanı olarak şunu söylüyorum; ’10 Mart 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar 5 bin 500 öğrenci arkadaşımızın iki taksit bursları bu paralar hesaplarına yatırılacak.   Eğer eksik olan sıkıntı olan olursa belediyeye gelerek takibini yapacağız. İkinci taksiti de çok beklemeden Nisan ayının 15’ine kadar olan sürede yatıracağız. Öğrenci arkadaşlarımızın paniklemesine tereddüt etmesine mahal yoktur.”

Tarih ve Kültür Şehrine Kültürhan Geliyor

“Bayburt’ta bir Kültürhan yapılıyor. Sayın Maliye bakanımızın özel direktifiyle Kültür ve turizm bakanlığı harekete geçti. Nedir bu kültürhan? İçerisinde kitaba kültüre örfe geleneğe ait ne varsa olacak. Konferans salonu, büyükler ve küçükler için kütüphane sinema salonu bu anlamda taban alanı 3 bin metre kare 2 kat 6 bin metrekarelik şu anda proje çalışması yapılıyor. 16 Nisan’dan öncede bunun temeli atılacak. Geçmişe ait birçok şeyimizi orada yaşayıp gelecek nesillere aktarma konusunda bize bir hareket noktası oluşturacak bir merkez olacak.”

 TOKİ Projelerinde Çalışmalar Başlıyor

“Eski sanayideki kentsel dönüşümle ilgili bütün çalışmalar tamamlandı. Biz TOKİ’nin daire başkanlığı ve proje firmasını buraya çağırdık. Hem 21 Şubat sanayi sitesi başkanını hem esnaf odası başkanını hem de ticaret odası başkanını çağırdık geldiler ve burada bir konuşma oldu. Aşağı yukarı bir şey belirledik. Fakat TOKİ bu konuştuğumuz alanla sınırlı kalmış geriye dönük alanlarda çok şey olmamıştı. Biz bu fiyatlara itiraz ettik. Şu anda TOKİ başkanının imzasıyla bu başlayacak. Yani burada kentsel dönüşüm başlayacak. Bunun dışında da Sayın Bakanımızın sözü vardı emekli TOKİ’leriyle ilgili buda inşallah bunun projesine çalışıyorlar buda başlayacak.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.