Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye Üçüncüsü Oldu

Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye Üçüncüsü Oldu
Yayınlama: 25.05.2015
A+
A-

Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi Hat ve Kaligrafi Dalında Türkiye Üçüncüsü Oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği tarafından koordinasyonu yürütülen, 6. Uluslararası Arapça Yarışmalarında İmam Hatip Lisesi Bayburt’un gururu oldu.

Yarışmada Türkiye Üçüncüsü olan Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi 11.Sınıf öğrencisi Aysu Elif Uğurtay duygularını şöyle ifade etti: “Bu yarışmaya katılmaya karar verdiğimde ismimden (Elif) yola çıkarak, bana doğruluğu anlatan bu Ayeti seçmeyi uygun buldum. Bu Ayette bana Elif gibi, dost doğru olan yada doğru yoldan uzak olan yolları hatırlattı. Bu yüzden tema olarak yolları seçtim.

Türkiye çapında derece ye girdiğim için çok mutluyum. Ancak bu dereceyi resim kategorisinde almak benim için ayrı bir mutluluk oldu. İmam Hatip deyince insanların aklına belirli çizgilerle sınırlandırılmış öğrenciler geliyor. Ben yapmış olduğum bu çalışma ile, insanların kafasındaki bu dar kalıplı düşünceleri biraz olsun yıkılacağını umuyorum. Sanat her kes içindir.Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye Üçüncüsü Oldu

Bayburtlu olmasam da Türkiye de Bayburt’un İsmini duyurmak ve İmam Hatipli olmak benim için ayrıca bir gurur vesilesidir. Çünkü İmam Hatipli olmak insana bir misyon yükler . Bu misyonda örnek olma şuurudur. Her hareketi, her sözü ile örnek olmalıdır İmam Hatipli. İşte bu yüzden, İmam Hatip ismine layık olmaya çalışıyorum.

Aldığım derece de desteklerinden dolayı okulum Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Murat Öksüzer başta olmak üzere İdareci ve öğretmenlerime, maddi ve manevi desteğini eksik etmeyen Gençlik Merkezi Müdürlüğüne, bu çalışmayı yaparken bilgileri ile destek olup, Manevi olarak yanımda olan Tezhip hocam Hanefi Sansu’ya, yarışma öncesi ve sonrasında benimle ilgilenen rehber öğretmenim Adem Durulmuş Hocama, Benim eseri yapmamda, çalışmamda önder olan Faris Tütüneken Hocama, ve benim için değeri büyük olan, desteklerini daima yanımda hissettiğim aileme çok teşekkür etmek istiyorum. İnşallah seneye  çıtayı yükselterek, Türkiye birinciliği için çalışağız. “ dedi.

Rehber öğretmen olan İmam Hatip Müdür Yardımcısı Adem Durulmuş ise, Bayburt’un isminin o kürsülerde anılmasından çok duygulandığını söyleyerek duygularını şu şekilde ifade etti: “ Bayburtlu olarak, İmam Hatipli olarak, orada bulunmak bizim için onur vericiydi. Derece bizim için önemli değil, önemli olan orada bulunmaktı ve Aysu  Elif kızımız bu duyguyu bizlere yaşattı, kendisinden ve onu yetiştiren ailesinden Rabbim razı olsun. Kızımızın yaptığı resim belki de Türkiye’de bir ilk. Şöyle ki, Arapça harflerin resim ile anlamlı buluşması, Ayet ile resmin uyuşması anlamında. Bizler Kaligrafi dalında yarıştık. Diğer birinci ve ikinci olan eser Hat dalında yarıştı. Bizim eserimiz modern tarz ödülü, diğerleri klasik hat dalı ödülünde yarıştı. Eğer kurallarda hat ve kaligrafi aynı kategoride yarışmasaydı, kızımız Türkiye birincisi de olabilirdi. Ama nasip buymuş.

Yarışmalarda Kur’an Dili ve Hz. Peygamber’in dili olan, bizimde okullarımızda öğrettiğimiz dil olan Arapçayı, o tertemiz öğrencilerimizin, ana dilleri gibi konuşarak yarışmalara girmeleri takdire şayan bir olaydı. İnanın üç gün süren yarışmalarda çok zevk aldık, çok ta tecrübeler edindik. Özellikle de Bayburt’umuzun isminin orada anılması gözlerimi yaşattı. Çünkü bizler Bayburt’umuzu ve İmam Hatibimizi seviyoruz, onlarda bizi yüceltiyor. Bayburtlu olmaktan ve İmam Hatipli olmaktan gurur duyuyoruz. Bu gurur da bizi başarıya sürüklüyor. Bu duyguları bizlere yaşatan kızımıza, onu keşfedip  derece almasında büyük emeği olan Arapça Öğretmenimiz Faris Tütüneken’e, desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz okul müdürümüz Murat Öksüzer’e  çok teşekkür etmek istiyorum. “

Duygularını dile getiren okul Müdürü Murat Öksüzer şu açıklamalarda bulundu: ‘ Bu başarıda emeği geçen idare, öğretmen ve Gençlik Merkezi’ne canı gönülden teşekkür etmek istiyorum. Bizi gururlandıran, Kayseri’de Bayburt’un ismini göklere çıkaran Aysu Elif kızımıza da çok teşekkür etmek istiyorum. Okul idaresi olarak, bu tür özverili çalışmalar yapan öğrencilerimize destek vermek , bizim en büyük görevimizdir.

Bu yıl düzenlenen 6. Arapça yarışmalarına diğer kategorilerde Rize’de bölge yarışmalarına katıldık. Bu başarı okulumuzun tarihinde ilk Türkiye derecesidir. Tüm okulumuz bu başarı ile sevince boğuldu. Temennim bu başarı, diğer öğrencilerimizde gayrete getirip, başarıyı teşvik edecektir. Yarışma da İlimizi en güzel şekilde temsil eden ve bizi gururlandıran kızımızı okul idaresi olarak ,önümüzdeki günlerde diğer öğrencilerimize örnek olması açısından ödüllendireceğiz “ açıklamasında bulundu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.