Bayburt Şehit Osman Türbesi’nin restorasyonu tamamlandı

Bayburt Şehit Osman Türbesi’nin restorasyonu tamamlandı
Yayınlama: 29.07.2023
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt’un tarihi ve manevi kültür öğelerinden olan Şehit Osman Türbesi’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Bayburt’un tarihi ve manevi kültür öğelerinden biri olan Şehit Osman Türbesi, kimliği belirsiz kişilerce gerçekleştirilen tahribatın ardından Bayburt Valiliği ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları tamamlandı. Vali Cüneyt Epcim ve Kültür Turizm Müdürü Bekir Kurtoğlu, tamamlanan restorasyonun ardından Şehit Osman Türbesi’nde incelemelerde bulundu.

Bayburt’un önemli tarihi yapılarından biri olan Şehit Osman Türbesi, kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğramış ve ciddi hasar görmüştü. Bölge halkının büyük üzüntüsüne neden olan bu olayın ardından Bayburt Valiliği ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü, türbenin onarımı için kapsamlı bir restorasyon projesi başlattı.

Yoğun ve özverili çalışmaların sonucunda, Şehit Osman Türbesi eski ihtişamına kavuştu. Restorasyonun tamamlanmasıyla birlikte Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, türbede yapılan incelemelerde bulundu. Vali Epcim, yaptığı açıklamada, tarihi ve manevi değeri yüksek olan Şehit Osman Türbesi’nin tahrip edilmesinin tüm Bayburtluları derinden üzdüğünü belirterek, “Türbemizi kimliği belirsiz kişilerin saldırısından sonra hızla restore ettik. Şimdi yeniden eski güzellikte ve ibadete açık hale getirdik manevi öğelerimizi her daim koruyup gözeteceğiz” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.