Bayburt Üniversitesi Akademik Kurul Toplantıları Yapıldı

Bayburt Üniversitesi Akademik Kurul Toplantıları Yapıldı
Yayınlama: 01.10.2015
A+
A-
Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Üniversitesine bağlı fakültelerde ve meslek yüksekokullarda düzenlenen akademik kurul toplantılarına katıldı.

“2014-2015 Akademik Yılı Bahar Dönemi” değerlendirilmesi ve “2015-2016 Akademik Yılı Güz Dönemi” planlaması üzerine, değerlendirmelerin yapıldığı Bayburt Üniversitesi Akademik Kurul toplantıları yapıldı.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun,“Bayburt Üniversitesi, binlerce öğrencimiz ve yüzlerce çalışanımızla, büyük bir dinamizm kattığımız Bayburt coğrafyasında, öncü bir güç olmasının yanı sıra millî ve evrensel değerleri önemseyen, kitlesel başarıyı sağlayan, bir eğitim kurumu olarak günden güne adından söz ettirmekte ve her geçen gün ciddi bir şekilde büyümektedir. Bu da bize, bölgemize ve eğitimimize olan güvenin bir sonucudur.” dedi.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aslan Gülcü, Prof. Dr. Abdulkadir Yılmaz, Prof. Dr. Süleyman Çiğdem, Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Fatih Yalçın, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Bayburt Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Ceylan’ın katıldığı Eğitim Fakültesindeki akademik kurul toplantısında Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslan Gülcü, Bayburt Üniversitesindeki yenilikleri akademisyenlerle paylaştı. Bayburt Üniversitesindeki başarının artması adına “Ders Performans Otomasyonu” (DERSPOT) sistemini hayata geçirdiklerini ifade eden Rektör Yardımcısı Gülcü, bilimsel ve teknolojik alandaki her türlü yeniliği Bayburt Üniversitesinde ivedilikle hayata geçireceklerini kaydetti.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki Akademik Kurul toplantısında fakülte Dekanı Prof. Dr. Bener Güngör’den fakülte faaliyetlerindeki son durum ile ilgili bilgi alan  Rektör Coşkun, akademisyenlerle çalışmaları üzerine sohbet etti.  Dekan Güngör, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Bayburt’ta Akademik Danışmanlığını yaptığını bu kapsamda yerel kalkınma adına Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası’na danışmanlık hizmeti ve raporlar verdiklerini belirtti.

İlahiyat Fakültesi Akademik Kurulda fakülte Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu’ndan çalışmaları hakkında bilgi alan Rektör Coşkun, yeni kampüs alanında İlahiyat Fakültesi’nin temelinin atıldığını söyledi. Dekan Hacımüftüoğlu, Ekim ayı içerisinde İlahiyat Fakültesi ve Bayburt Üniversitesi birlikteliğinde Hadisçiler İhtisas Toplantısı ve Ekmeleddin Baberti’nin Hadiscilik Sempozyumu düzenleyeceklerini, 2015-2016 yılında ise kültürel ve sosyal faaliyetlerin artarak devam edeceğini, İlahiyat Fakültesinin sürekli tercih edilen ve gelişen bir fakülte olduğunu kaydetti.

Rektör Coşkun, Mühendislik Fakültesi’ndeki akademisyenlerle de bir araya geldi.  Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, önümüzdeki günlerde mühendislikte yeni teknolojilerle ilgili bir sempozyum düzenleyeceklerini, Bayburt’taki yerel gıdaların coğrafi işaretle tescillenmesi için akademisyenlerin çalışmalar yaptıklarını, mühendislik alanında geri dönüşebilen enerji kaynakları üzerinde çalışmalar yürüttüklerini, Bayburt taşına ekonomik değer kazandırılması ile ilgili birkaç çalışmanın da devam ettiğini dile getirdi.

Meslek yüksekokullarındaki akademik kurullara da katılan Rektör Coşkun,  yüksekokullarda istihdam alanı geniş bölümler açıldığını belirtti.

Bayburt Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Ceylan, bu yıl “Yaşlı Bakım ile İlk ve Acil Yardım Programlarının” aktif hale geldiğini ve öğrenci aldıklarını belirtti.

Bayburt Meslek Yüksekokulu’nun yeni binasındaki Akademik Kurul’da Rektör Coşkun’a yeni dönemle ilgili bilgiler aktaran Bayburt Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. İhsan Çubukçu, yüksekokulun yeni binasındaki daha gelişmiş imkânların yeni eğitim- öğretim dönemi için daha verimli olacağını ifade etti.

Akademik Kurul toplantılarında Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aslan Gülcü, Prof. Dr. Abdulkadir Yılmaz ve Prof. Dr. Süleyman Çiğdem de hazır bulunarak sorumlu oldukları akademik birimlerle ilgili bilgiler paylaştılar.

Yeni akademik yılın hayırlı olması dileklerini ileterek toplantılarda akademisyenlere hitap eden Rektör Coşkun, “ Bu sene yaklaşık 8 bin civarında öğrencimiz var. Geçen seneye göre binin üzerinde artış var. Biraz daha kalabalık bir üniversite haline gelmeye başladık. Öğretim elamanı açısından da 300’ü aşkın öğretim elamanımız var.  80’e yakın öğretim üyemiz var. Fiziksel açıdan 60 adet 150 metrekare lojmanımız muhtemelen 2-3 ay içerisinde bize teslim edilecek. Merkezi Araştırma Laboratuvarımız bitti, bu sene faaliyete geçecek. Üniversite camisi hızla bir şekilde ilerliyor. Meslek Yüksek Okulu binası bitti ve faaliyete geçti orada eğitime başlandı. İlahiyat Fakültesi ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültelerinin binalarının temelleri atıldı. Yaşam merkezinin ihalesi yapıldı. Muhtemelen önümüzdeki hafta temelleri atılır. Merkez içerisinde yemekhanelerimiz var, sinema, buz pateni yapılacak yerlerimiz var, bowling salonu var. Yaşam merkezinde üniversite camiasının ihtiyaç duyduğu sosyal donatılar olacak. Kütüphanenin ihalesi şu anda yapılıyor. 10 bin metrekare kapalı alan, kütüphanemiz yapılacak. Yukarı Yerleşke’nin altyapı ihalesi yapıldı. 2 bin kişilik yurt inşaatımız başladı. ”dedi.

Aydıntepe ve Demirözü’ndeki yerleşkelerle ilgili bilgiler de aktaran Rektör Coşkun, bu ilçelerde öğrencilerin ikamet edebileceği yurtların da hazırlandığını ifade etti.

Projeler ve yayınlar konusunda Bayburt Üniversitesini bir derece daha ileriye taşıma açısından geçen yıl olduğu gibi bu yıl da katkılar beklediklerini dile getiren Rektör Coşkun, üniversitenin her geçen yıl kalite açısından yukarıya doğru çıkmaya devam ettiğini kaydetti.

Ders Performans Otomasyonu (DERSPOT)  sisteminin üniversitemizde öğretim kalitesinin artması açısından önemli bir gösterge olacağını vurgulayan Rektör Coşkun, üniversitelerin birbirleriyle yarışır hale geldiğini, mezun edilen öğrencilerin de hemen iş bulmasını garanti edebilecek tedbirleri almak durumunda olduklarını söyledi. 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.