Bayburt’ta ’21 Şubat’ kutlamaları başladı

Bayburt’ta ’21 Şubat’ kutlamaları başladı
Yayınlama: 17.02.2022
A+
A-

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 104. yıl dönümü etkinlikleri, Bayburt Belediyesi Aile Yaşam Merkezi’ndeki “Geçmişten Günümüze Bayburt” konulu fotoğraf sergisinin açılışı ve izleyiciyle ilk defa buluşan “Tanıkların Dilinden Rus İşgali ve Ermeni Mezalimi” isimli belgeselin gösterimi ile start aldı.

Oldukça yoğun ilgi gösterilen programda sergi açılışı öncesi açıklamalarda bulunan Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci “Bayburt’un Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun 104. yıl dönümü nedeniyle önce bir fotoğraf sergisi,  ardından bir belgesel gösterimiz var.  Bu sergi geçmiş yıllardan itibaren belediyemizde bir dokümantasyon merkezi oluşturma gayretimizin bir ifadesi olacak. Kurtuluş günü ağırlıklı ve geçmişten günümüze Bayburt’u konu alan bir program. Hepinize teşriflerinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Bayburt Belediyesi arşivinde yer alan Bayburt’un eski fotoğrafları ve geçmiş yıllarda gerçekleştirilen kurtuluş törenlerinde çekilen fotoğrafların görücüye çıktığı serginin açılışını Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ve Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci beraber yaptılar.

Açılışın ardından sergiyi büyük bir ilgiyle gezen protokol üyeleri nostaljik anlar yaşarken sergide yer alan fotoğraflarla ilgili Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci tarafından bilgilendirildiler.

Serginin gezilmesinin ardından Aile Yaşam Merkezi Konferans Salonu’ndaki belgesel gösterimine geçildi. Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci’nin 1987 yılında Milli Eğitim Kültür Şube Müdürü iken Çayırköprü Köyü’nden 1909 Doğumlu Şakir Çağlar,  Kalecik Köyünden 1906 doğumlu Ziya Memiş, 1904 doğumlu Mürsel Adıgüzel, 1906 doğumlu Mirza Aga ve Konursu Köyünden 1904 doğumlu Mustafa Yazıcıoğlu, 1907 doğumlu Cemal Köklüce ve 1897 doğumlu Arslan Mercimekoğlu ile gerçekleştirdiği röportajlar ile ermeni mezalimiyle önemli belgelerin yer aldığı Bayburt Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Tanıkların Dilinden Rus İşgali ve Ermeni Mezalimi” isimli belgeselin gösterisi yapıldı.

Gösteri öncesi açıklamalarda bulunan Başkan Pekmezci “Özellikle bugünkü programımızda ‘Zor Geçit Bayburt Belgeseli’nin galası vardı. Ancak belgesel henüz tamamlanmadığı için Kültür Bakanlığı müsaade etmedi. Onun yerine özel bir program yaptık. Beğeneceğinizi umut ediyor, iyi seyirler diliyoruz” dedi.

Bayburt’un Rus işgali öncesi ve sonrası durumu, Bayburtluların işgalden önce ve sonra Ermenilerle olan ilişleri ile mezalimin yaşandığı yıllarda Bayburt ve köylerindeki durumun birebir tanıklarının dilinden anlatıldığı belgeseli büyük bir ilgiyle izleyen katılımcılar duygu dolu anlar yaşadılar.

Program etkinliklerin ardından yapılan ikramla sona erdi.

Etkinliğe Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Tosun, Belediye Eski Başkanı Mete Memiş, İl Emniyet Müdürü Ayhan Bodur, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Metin Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Süreyya Türkmenli, Belediye Başkanı Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, Kurum Müdürleri,  Bayburt Ülkü Ocakları İl Başkanı Yunus Emre Zengin, Milliyetçi Hareket Partisi Bayburt Kadın Kolları Başkanı Tülay İpek, Büyük Birlik Partisi Bayburt İl Başkanı Ali Bozo, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Murat Okutmuş, belediye meclis üyeleri, Bayburt Belediyesi birim müdürleri, Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil İbrahim Yöney, Kızılay Bayburt Şube Başkanı Hümeyra Çelik, Bayburt Ümit Derneği Başkanı Nesli Kocabey, Banka Şube Müdürleri, Anzentrum Bayburtspor Kulüp Başkanı Celil Çalışkan, Anzentrum Bayburtspor Teknik Direktörü Taner Aras, stk temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.