Bayburt’ta ‘3 Mayıs Türkçülük Günü’ kutlandı

Bayburt’ta ‘3 Mayıs Türkçülük Günü’ kutlandı
Yayınlama: 05.05.2024
A+
A-

Bayburt Portalı – 3 Mayıs Türkçülük Günü dolayısıyla Türk Eğitim-Sen ile TÜRKAV Bayburt Şubesi tarafından müzik ve şiir programı düzenlendi.

Bayburt Üniversitesi Baberti Külliyesi Fuat Sezgin Konferans Salonunda gerçekleşen programın açılış konuşmasında Türk Eğitim-Sen ve TÜRKAV Bayburt Şubesi Başkanı Ahmet Çalışkan, cihan hakimiyeti mefkûresini ilahi kelimatullah ile taçlandıran, dinamik bir yaşam tarzını benimseyen milletin adının Türk olduğunu belirterek,

Türkçülük bu kutlu devleti kuran, vatanı kurtaran, milletin tarihsel ve kültürel varlığını şuurla savunan, aynı şekilde milli birlik ve dayanışma hissiyatını felsefi bir derinlikle sahiplenen fikir zenginliğidir. Tükçülük, Türk milletinin özü, istiklal ve istikbal iradesinin özgüvenidir.

80 yıl önce, Türk milletinin sağduyusunun mümtaz örneklerini sergileyerek; milli kültürümüze, inançlarımıza ve değerlerimize yönelik saldırılara karşı,  milli muhalefeti başlatan ve demokrasi meşalesi yakan Türkçü kahramanları, rahmetle ve şükranla yad ediyorum.

ifadelerine yer verdi. Konuşmasında Türk Eğitim-Sen ve TÜRKAV Bayburt Şubesi Başkanı Ahmet Çalışkan, katkı ve desteklerinden dolayı Rektör Mutlu Türkmen’e, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Zafer Eren’e, Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Uğur Doğan’a, korodaki öğrencilere ve katılımcılara teşekkür ederek sözlerini şu dizlerle tamamladı:

3 Mayıs ne bayramdır ne de matem
Sadece, tanrı dağları çocuklarının yaralarını sardığı gündür
Bozkurtlar öldüyse dirilecek elbet
Ayzıt yine yarenlik edecek
Kürşad  ölse de şarkılar söylenecek
Türk, göğün ve yerin izin verdiğini alacak elbet.
Ne Mutlu Türküm Diyene!

Programda Uğur Doğan yönetimindeki koro tarafından seslendirilen koçaklama ağırlıklı eserler ve seslendirilen şiirler katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Programa Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Milli Eğitim Müdür Rahmi Güney, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Bayburt Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.