Bayburt’ta Matematik Atölyesi açıldı

Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BAYPROJE) tarafından Bayburt’a kazandırılan Matematik Atölyesi’nin açılışı yapıldı.

Bayburt’ta Matematik Atölyesi açıldı
Yayınlama: 04.11.2017
A+
A-

Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BAYPROJE) tarafından Bayburt’a kazandırılan Matematik Atölyesi’nin açılışı yapıldı.

BAYPROJE Kurucusu Prof. Dr. Rıfat Yıldız’ın emekli ikramiyesini vakfederek aldığı ve başta Bayburt Belediyesi olmak üzere Bayburtlu hayırseverlerin destekleriyle kurulan Matematik Atölyesi’nin açılışına Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Milli Eğitim Müdürü Soner Can, projenin akademik danışmanlarından Prof. Dr. Abdullah Kopuzlu, Prof. Dr. Adnan Baki, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.

Matematik Atölyesi’nin yerini alarak projenin hizmetine sunan Prof. Dr. Rıfat Yıldız’a teşekkür eden Bayrak, “İnşallah biz bu yıl 6. ve 7. sınıflardan öğrenci aldık. Biliyorsunuz ülkemizin temel dertlerinden bir tanesi bilgi üretmek ve bilgiyi kullanma konusundaki eksikliklerdir. Bu atölye marifetiyle buna bir katkıda bulunabilirsek yani Bayburt’tan bir takım yıldız matematikçiler yetiştirebilirsek görevimizi yaptığımızı düşüneceğiz” dedi.

Projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu da hatırlatan Bayrak, “Bu etkinlik 5 ay içerisinde organize edilmiştir, uygulanmıştır. Etkinlikle ilgili evvela Belediye Başkanı’na müracaat ettik. O bize önemli destek verdi, cesaret verdi. Daha sonra Milli Eğitim Müdürümüz her türlü yardımı yaptı. Projemize maddi katkıda bulunan tüm Bayburt severlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Prof. Yıldız: “Felsefemiz ezberciliği değil öğrenmeyi öğrenmek”

Prof. Yıldız, atölye çalışamlarımızdaki en büyük temel felsefe öğrenmeyi öğrenmektir. Ezberciliği değil öğrenmeyi öğrenmek. Bununla öğrenci sorgulamayı ve araştırmayı öğrenecek. Türkiyenin en büyük ighticaı da budur. Bizim ekonomimiszde 2008 yılından bu yana kişi başına milli gelir yerinde sayıyor. Bunun nedeni katma değeri yükse ürün üretemiyoruz. Teknolojiye dayalı ürünler üretemiyoruz. Teknoloji bilimin türevi, uygulanabilme yeteneğidir. Bu varsayımdan hareket ederek bu atölyeyi açmak istedik.”

BAYRPROJE Ekibine Teşekkür Ediyorum

Açılışın ardından açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mete Memiş, ‘’Atölyemiz çok güzel. BAYPROJE ekibine bugüne kadar Bayburt için yaptıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Ama özellikle böyle güzel bir matematik atölyesi oluşturdukları için çok çok teşekkür ediyorum. Bu projenin bütünüyle yanındayım. Valilik, belediye ve kurumlar olarak böyle bir mekânın niteliksel olarak fonksiyonlarını icra etmesi noktasında inşallah birlikte destek olacağız.’’

Vali Pehlivan’dan teşekkür

Atölyede eğitim görecek öğrencilerle sohbet eden Bayburt Valisi Ali Hamza Vali Pehlivan da, “Düşünen ve hakikaten uygulayan, üreten çocuklarımız yetiştikçe onlarla gurur duyacağız, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çalışacak arkadaşlara başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından atölye gezildi, katılımcılara ikramlarda bulunuldu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.