Bayburt’ta modern sulama ile 160 bin 520 dekar tarım arazisi sulandı

Bayburt’ta modern sulama ile 160 bin 520 dekar tarım arazisi sulandı
Yayınlama: 21.10.2020
A+
A-

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemlerini tercih ediyor.

Bu bakımdan suyu depolamak, inşa edilen sulama tesisleriyle tarım arazilerine ulaştırmak ve bu süreçte su kayıplarını minimum seviyeye indirmek önem taşıyor.

Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Bu kapsamda Bayburt’ta 01. 04. 2020 tarihinde başlayan sulama sezonu 15.09. 2020 tarihinde tamamlandı. 2020 yılı sulama sezonunda Bayburt ili ve ilçelerinde toplam 160 bin 520 dekar tarım arazisi sulandı. Yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 90 milyon TL katkı sağlandı.

İnşa edilen baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyor. Yapılan toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazileri genişletiliyor. Çiftçi gelirini, üretim konforunu yükseltiyor. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçilmesi sağlanmış oluyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.