Bayburt’ta Roma ve Bizans dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi

Bayburt’ta Roma ve Bizans dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi
Yayınlama: 28.03.2023
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt’ta jandarma tarafından yapılan tarihi eser operasyonunda, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserler ele geçirildi.

Bayburt merkezli Erzurum ve Ordu illerinde dokuz şüpheliye ait toplam adreslere eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda Roma ve Bizans dönemine ait yaklaşık 1000 yıllık oldukları değerlendirilen toplam (119) adet sikke, haç ve takı eşyası türünde tarihi eserler ele geçirilirken 1 kişi gözaltına alındı.

Konuyla ilgili Bayburt İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan bilgilendirme şöyle:

Yapılan istihbarı çalışmalar ve alınan duyumlar ile Bayburt İli ve çevre illerde izinsiz kazı ve tarihi eser kaçakçılığı yapıldığının tespit edilmesi üzerine geniş çaplı inceleme ve araştırma başlatılmıştır.

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan araştırmalar sonucu (İ.K.), (S.T.), (E.G.), (Ş.Y.), (İ.P.), (H.C.), (S.K.), (M.A.) ve (N.Y.) isimli şahısların ellerinde tarihi eser bulundurdukları ve bu eserleri satma çabası içerisinde olduklarının tespit edilmesi üzerine adli makamlardan alınan arama kararı ile 22.03.2023 tarihinde Bayburt, Erzurum ve Ordu İllerinde dokuz şüpheliye ait toplam (16) adreste eş zamanlı olarak arama faaliyeti icra edilmiştir.

Bayburt İli merkezli üç ilde düzenlenen operasyon sonucu yapılan aramalarda Doğu Roma ve Bizans dönemine ait yaklaşık 1000 yıllık oldukları değerlendirilen toplam (119) adet sikke, haç ve takı eşyası türünde tarihi eserler ile tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen (2) adet el yazması kitap ele geçirilmiştir. Yapılan aramalarda define aramakta kullanılan alan tarama cihazı, detektör ve çeşitli aparatlara da el konulmuştur.

Operasyon sonucu yakalanan şüphelilerden yedisi Jandarmada ifadelerinin alınmasına müteakip serbest bırakılırken, (Ş.Y.) ve (N.Y.) gözaltına alınmalarına müteakip adli makamlara sevk edilmiş olup şüpheli (N.Y) çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken diğer şüpheli (Ş.Y) adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.