Bayburt’un coğrafi işaret ürünlerinin tanıtımı yapıldı

Bayburt’un coğrafi işaret ürünlerinin tanıtımı yapıldı

Bayburt’un coğrafi işaret ürünlerinin tanıtımı yapıldı
Yayınlama: 22.12.2017
A+
A-
Bayburt Valiliği himayesinde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA)’nın desteği ve Bayburt Üniversitesi, Bayburt Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bayburt Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle “Bayburt Yöresel Ürünler Tanıtım Etkinliği” düzenlendi.
Taşhan’da gerçekleştirilin etkinliğe Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, Aydıntepe Kaymakamı Selçuk Haskırış, Demirözü Kaymakamı Ali Erdoğan, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Fatih Cemal Kiper, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Etkinlikte Bayburt’a has ürün ve eserleri inceleyen Vali Pehlivan ilgililerden bilgiler aldı. İncelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Pehlivan etkinlikte yer alan Bayburt’a özgü ürün ve eserlerin özenle yapılıp özenle sunulduğunu görmekten dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek sözlerine başladı.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Her ilin en az bir tescilli ürünü olsun.” çağrısına istinaden Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulmak üzere Bayburt’a özgü ürünlerin tespit çalışmalarını başlattıklarını anımsatan Vali Pehlivan, “Gördük ki kadim şehir Bayburt’a özgü birçok ürün var. Sadece Bayburt adı ile anılan 20 civarında ürün olduğunu tespit ettik. İlk etapta bunlardan Coğrafi Tescil başvuru özelliği taşıyan ve başvurusu mümkün görünen 11 ürün ile ilgili olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz bünyesinde ön çalışmalar yapıldı. İlk etapta bu ürünlerin içerisinde yer alan 8 ürünün coğrafi tescil başvuru sürecini başlattık. Bunlar içerisinde ilimize özgü Bayburt Balı, Bayburt Doğal Taşı, Bayburt Ehram Dokuması, Bayburt Ketesi, Bayburt Lor Dolması, Bayburt Loru, Bayburt Kavut Çorbası, Tatlı Çorba gibi birçok ürünümüzü ön plana çıkarmış olduk ve başvuru dosyalarını hazırlattık. Şu anda bu ürünlerimizin tesciliyle ilgili Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan olumlu geri dönüşler gelmeye başladı.” dedi.
Vali Pehlivan, tescil başvurusunda bulundukları ürünler için bir yandan bilimsel çalışmalar da gerçekleştirdiklerini aktararak, “Örneğin Bayburt Balı ile ilgili başvuruyu Bayburt Üniversitemize yaptırdık. Üniversitemizin Bayburt Balı üzerine bilimsel çalışmaları mevcut. Bayburt Belediyemize Bayburt Doğal Taşı’nın başvurusunu yaptırdık. Gıda sektöründeki ürünlerimizin de yerelde üretimi gerçekleştiriliyor olmakla birlikte bu tür etkinlikler yoluyla tanıtımını yaparak daha geniş kitlelerin bu ürünleri tanımasını arzuluyoruz.” diye konuştu.
Tescili gerçekleştirilen ürünlerin ekonomiye de katkı sunacağına inandığını dile getiren Vali Pehlivan: “Tescil edilen ürünlerle birlikte ilimizde bu ürünleri üreten işletmelerin sayısının da artacağına inanıyoruz. İlimizde bu ürünleri tadabileceğiniz mekânlar kısmen var. Bu mekânlar giderek artacaktır diye düşünüyorum. Özellikle kadınlarımız bu konuda çok duyarlı. Lor Dolması’nın başvurusunu Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’miz yaptı. Bayburt’un ilk tescil edilen ürünü de Lor Dolması oldu. Diğer kurumlarımızda bu konuda duyarlılık göstererek kısa süre içerisinde gerekli çalışmaları gerçekleştirdiler. İnşallah bu çalışmalar ilimizin tanıtımı ve turizme katkısı noktasında önemli ve ayrı bir kulvar olacak. Bu çalışmaların bir diğer getirisi de şu olacak; bu ürünleri Bayburt adına tescil ettirmekle kadim kültürümüzün en önemli parçalarından biri olan mutfak kültürünün gelecek nesillere aktarılmasını sağlamış olacağız. Bugünkü tanıtım etkinliğimiz de bunun bir parçası oldu. Etkinlikte emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum. İlimiz için hayırlı ve güzel sonuçlar getirmesini temenni ediyorum. Bu vesileyle herkesi Bayburt’a, İlimizin bu güzel ürünlerini yerinde görüp tatmaya davet ediyorum.” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.