Bayburt’un Geleceği Konuşuldu

Bayburt’un Geleceği Konuşuldu
Yayınlama: 10.11.2014
A+
A-

( BAYBURT DEYİNCE… TURİZM ÇALIŞTAYI)

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Turizm İnovasyonla Gelişir Tanıtımla Büyür” Projesi kapsamında geniş katılımlı bir turizm çalıştayı gerçekleştirildi.

Başta Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek ve Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş olmak üzere, Bayburt ve Bayburt dışından birçok gazeteci, turizmci ve STK temsilcilerinin katılımı ile dün geçekleşen Turizm Çalıştayında Bayburt’un turizm bakımından durumu, alt yapı sorunları, yapılması gerekenler, fırsatlar konuşuldu.

Çok farklı ve değerli fikirlerin dile getirildiği çalıştayda Bayburt’un turizm açısından önemli bir merkez olduğu bir kez daha anlaşıldı. Cemiyet Başkanı Yaşar Yıldız bu çalıştayın sonuçlarının rapor haline getirilerek ilgili makamlara ve kamuoyuna duyurulacağını dile getirerek katılımcılara verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

Moderatörlüğünü Öğretim Görevlisi Mutlu Adak’ın yaptığı Çalıştayın sonuç bildirgesinde özetle şunlar ifade edildi: “ Bayburt tarihte olduğu gibi şimdi de gelecekte de başta ulaşım açısından önemli bir kavşak noktası; Çoruh gibi şehrin ortasından geçen hayat kaynağına sahip olması; doğal ve bozulmamış bir çevresiyle her zaman insanlar için önemli bir merkez olmuştur ve olacaktır.

            Bayburt turizm açısından diğer birçok ilden farklı olarak; bozulmamış sanayinin girmemiş olduğu doğal coğrafyası ile Kırsal Turizm; Dede Korkut’u, Sahabeleri, Şair Zihn’ si, Ehram’ı, Mahalle Odaları ve birçok geçmişi ve derinliği olan tarihi ve kültürel değeri ile İnanç ve Kültür Turizmi; Bayburt Yemekleri; Baksı Müzesi ile önemli bir turizm zenginliğine sahip ildir. Bu mevcut durum gelecek için Bayburt’un yıldızını parlatmaktadır.

            Temel sorun olarak ise Bayburt; alt yapı, ulaşım, turizm merkezlerinin çevre düzenlemesi açısından turizm sektöründe rekabet edebilecek, talep oluşturacak bir durumda değildir. Bu nedenle acil olarak Turist gelmeden, alt yapı hazır hale getirilmelidir. Bu bağlamda konaklama, yeme-içme, ulaşım, dinlenme yerleri bakımından Bayburt eksikliklerini gidermelidir.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.