BAYDER Kültür Sohbetleri renkli geçiyor

BAYDER Kültür Sohbetleri renkli geçiyor
Yayınlama: 27.10.2015
A+
A-

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) Bayburt’ta kültür sohbetlerinin adresi oldu. Her hafta gerçekleşen kültür sohbetlerinde hekât anlatımı, aşık atışmaları gibi etkinlikler yer alıyor. Aşık İsmail Öksüz, Aşık Süphani, Aşık Visali, halk oyunları ve ağız barları gibi geleneklerin yaşayan kaynaklarından İmdat Sancar’ın katıldığı son kültür sohbeti de bunlardan biriydi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Burhan Selçuk’un misafir olarak katıldığı kültür sohbetine BAYDER Başkanı Fatih Dündar, dernek üyeleri ve davetliler katıldı.

Aşık Süphani, Aşık Visali ve İmdat Sancar’ın söylediği ve katılanların eşlik ettiği türkülerle başlayan programda, Aşık İsmail Öksüz tarafından hekâtlar anlatıldı.

Programda Bayburt kültüründe önemli bir yeri olan hekât anlatımında ‘işkil okuma’ türü de yer aldı. 5 kişinin katılımıyla gerçekleşen işkil okuma (niyet okuma) tekniğini deneyen İsmail Öksüz oyun sonunda başarılı oldu. Program İmdat Sancar’ın ağız barlarından verdiği güzel örneklerle sona erdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.