BAYDER Kültür Sohbetleri, yeni sezona ‘Cumhuriyet’ sunumuyla başladı

BAYDER Kültür Sohbetleri, yeni sezona ‘Cumhuriyet’ sunumuyla başladı
Yayınlama: 01.11.2023
A+
A-

Bayburt Portalı – Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği’nce düzenlenen haftalık geleneksel BAYDER Kültür Sohbetleri, bu sezonun ilk programına ‘Cumhuriyet’ sunumuyla başladı.

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Metin, Kültür Sohbetleri programı çerçevesinde Cumhuriyet’in ilanına giden yolda verilen bağımsızlık mücadelesinin öneminden bahsetti.

Dekan Metin, Birinci Dünya savaşı sonunda 30 Ekim 1918’de imzalanan ve Osmanlı Devletinin ölüm fermanı niteliğinde değerlendirilmesi gereken Mondros Mütarekesinden İstiklal harbini sona erdiren 11 Ekim 1922 Tarihli Mudanya Mütarekesine kadar geçen olayları  geniş bir şekilde izah ettikten sonra Cumhuriyetin ilan edilmesinin önemi üzerinde durdu. Yeni devletin ekonomik zaferle de rüştünü ispat etmesi yolunda, daha önceden İzmir İktisad Kongresinde belirtilen maddeler çerçevesinde yapılan çalışmalarda, 1923-1935 yılları arasında arada 1929 Dünya ekonomik bunalımı olmasına rağmen 8.7 kalkınma hızının sağlanmasının yeni kurulmuş olan Cumhuriyetin büyük bir başarısı olduğunu vurguladı.

Dekan Metin, günümüzde Türkiye yüz yılı olarak ilan edilen zaman diliminin Cumhuriyetin Cumhuru ile birlikte bölgesinde parlayan bir yıldız olacağına inancının tam olduğunu vurguladıktan sonra katılımcılara teşekkür ederek sunumunu sonlandırdı.

BAYDER Başkanı Fatih Dündar, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Metin’e değerli sunumları için teşekkür ederek, Metin’e günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

Her hafta Cuma günleri gerçekleştirilen Kültür Sohbetleri İmdat Sancar, Uğur Dündar, Hasan Kanat, Serdar Eslek, Yunus Emre Ayçiçek’in sahne sunumları, orta oyunları ve koro türküleriyle sona erdi.

HABER GALERİ

Kaynak: Bayburt Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.